BRİTANYA MEZOLİTİK SANATINDA BİLİNEN EN ESKİ KOLYE BULUNDU

İngiltere Star Carr’da bulunan Erken Mezolitik Dönem yerleşmesindeki kazılar sırasında 11 bin yıllık oymalı bir şist kolye bulundu.

Yorkshire’de bulunan Star Carr arkeolojik alanında, Britanyalıların avcı-toplayıcılıktan çiftçiliğe geçiş yaptığı döneme tarihlenen bir kolye bulundu. York Üniversitesi’nden arkeolog Nicky Milner ve meslektaşları, kabaca gitar penası şekli ve boyutlarındaki kolyede, dikkatlice açılmış bir deliğin olduğunu söylediler.

Şist (kiltaşı) kolyedeki kazıma çizgilerin çoğu artık zor görünüyor. Mikroskobik analizlerle, uzun çizgilere bağlı kısa çizgi kümeleri içeren bu oymalı desenin, Danimarka, İsveç’in güneyi ve Almanya’nın kuzeyinde bulunan ve yaklaşık aynı döneme tarihlenen kehribar kolyeler üzerindeki kazıma tasarımlarını andırdığı saptandı. Arkeologlar, bu desenin, bir ağaç, bir harita, bir yaprak ya da çetele işaretlerini yansıtıyor olabileceğini düşünüyor.

Kehribar: Süs eşyası yapımında kullanılan, açık sarıdan kızıla kadar türlü renklerde, yarı saydam, kolay kırılır ve bir yere hızlıca sürtüldüğünde hafif cisimleri kendine çeken, fosilleşmiş reçine, samankapan, kılkapan.

Milner’in ekibi, bu antik kolyeyi kimin yaptığını ve kullandığını bilmiyor. Ekip ayrıca, kolye üzerine kazınmış bu desenin, yapımcısı için ne anlama geldiğini de henüz saptayabilmiş değil. Fakat kolyenin bir şamana ait olduğuna dair bir ihtimal var. Milner, daha önce Star Carr’daki kazılarda bulunan ve kırmızı geyik boynuzlarından yapılmış başlıkların şamanlar tarafından giyilmiş olabileceğini söyledi.

Star Carr’da ayrıca, şist boncuklar, delikli bir kehribar parçası ve delikli iki hayvan dişi bulunmuştur. Bu buluntuların hiçbiri üzerinde oyma bulunmuyor.

Bazı mağaraların tavanlarında ve duvarlarında bulunan hayvan oyma ve kabartmaları en az 13 binyıl öncesine tarihlenir.

sciencenews.org