Mozaiği Jandarmaya Satmaya Çalışınca

  Adana´nın Saimbeyli ilçesinde, sit alanında kaçak kazı yapılarak ortaya çıkarılan yaklaşık 28 metrekare büyüklüğünde, üzerinde bir av sahnesi bulunan "Geç Roma-Erken Bizans" dönemine ait mozaik ele geçirildi.

 

Adana Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir istihbaratı değerlendiren İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçeye bağlı Gürleşen köyü yakınlarında A.Ö ve M.D'nin birinci derece sit alanı içinde kalan tapınak veya yerleşim yerine ait tarihi kalıntıların bulunduğu alanda kaçak kazı yaptıklarını belirledi.

Zanlıların kaçak kazı ile buldukları yaklaşık 28 metrekare büyüklüğünde, üzerinde bir av sahnesi yer alan "Geç Roma- Erken Bizans" dönemine ait mozaiği satmaya çalıştıkları bilgisini alan ekipler, alıcı gibi davranarak zanlılarla iletişime geçti.

Görüşme sonrası zanlılarla buluşan sivil ekipler, kendilerine mozaiği satmaya çalışan zanlıları gözaltına alındı. Zanlılar çıkartıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu arada, son dönemde tespit edilen en büyük mozaiklerden biri olduğu bildirilen tarihi eserin koruma altına alındığı bildirildi.