NEANDERTHALLER YÜZDE 20 ORANINDA VEJETARYEN

Neanderthal kemikleri üzerinde yapılan yeni bir çalışma, büyük oranda mamut ve gergedan gibi büyük otobur hayvanlarla beslenen bu tarih öncesi akrabalarımızın, yaklaşık yüzde 20 oranında bitkisel gıdalarla beslendiğini ortaya çıkardı.

Tübingen’deki Senckenberg İnsan Evrimi ve Palaeoçevre Merkezi’ndeki bilim adamları, neanderthallerin beslenme alışkanlıkları üzerinde çalışıyor. Neanderthal kemiklerinde bulunan kolajendeki izotop kompozisyonu, başlıca besin kaynağı mamut ve gergedan gibi büyük otobur hayvanlar olan bu tarih öncesi insanların, aynı zamanda bitkisel gıdalarla da beslendiğini gösterdi.

Kolajen, kemik, diş, kıkırdak, tendon, bağ ve cilt bağ dokusunun esas organik bileşenidir.

Bu Taş Devri diyeti, modern insanın yeni bilinçli beslenme eğilimlerinden biri; ancak soyu tükenmiş akrabalarımızın menüsünde tam olarak ne vardı? Neanderthallerin beslenme biçimini ayrıntılı olarak incelediklerini belirten Tübingen Üniversitesi Senckenberg İnsan Evrimi  ve Paleoçevre Merkezi’nden Profesör Hervé Bocherens, “Bu soyu tükenmiş akrabalarımızın, büyük oranda mamut ve yünlü gergedan gibi büyük memeli hayvanlarla beslenmiş olduğunu belirleyebildik,” dedi.

Belçika’da, uluslararası bir araştırma ekibi tarafından incelenen iki kazı alanında, 40 ile 45 bin yıllık mamut, yünlü gergedan, vahşi at, ren geyiği, Avrupa bizonu, mağara sırtlanı, ayı ve aslan kalıntılarıyla birlikte kurt kalıntıları bulundu. Bu alanların yakın çevresinde de, bazı neanderthal kemikleri ortaya çıkarıldı. Kemiklerdeki kolajen üstünde izotop çalışmaları yapan araştırmacılar, Neanderthallerin beslenmesinin, diğer yırtıcı hayvanlardan önemli ölçüde farklı olduğunu ispat etti.

Bocherens, “Daha önce neanderthallerin, diğer hayvan komşularıyla aynı besin kaynaklarını kullandığı varsayılmıştı. Fakat sonuçlarımız, neanderthallerin, öncelikle mamut ve yünlü gergedan gibi büyük otobur hayvanlar üzerinde uzmanlaşırken; yırtıcı hayvanların, vahşi at ya da step bizonu gibi daha küçük avları tercih ettiğini gösteriyor,” dedi.

Fakat soyu tükenmiş akrabalarımız sadece etle beslenerek yaşamıyordu. Kolajendeki aminoasitlerin izotop çalışmaları, neanderthal diyetinin yüzde 20’sinin bitkilerden meydana geldiğini gösteren kalıntıları da ortaya çıkardı. Bilim çevrelerinde, evrimsel biyolojiyle ilgili bu soru yıllardır tartışılmasına rağmen, herhangi bir somut sonuçlara ulaşılamamıştı.

Bu çalışmayla birlikte, geç dönem neanderthal diyetindeki vejetaryen yemek oranını nicelik bakımından ilk defa belirleyebildiklerini ifade eden Bocherens, “Benzer sonuçlar, daha yakın dönem Taş Devri insanları için de bulundu,” dedi.

Bilim adamları, yaptıkları çalışmaların, 40 binyıl önce neanderthallerin yok olmasına neyin neden olduğunu anlamaya da yardımcı olmasını umuyor.

uni-tuebingen.de