ROMA İMPARATORLUĞU’NDA YOLCULUK

ORBIS isimli interaktif bir modelle, Antik Çağ’da farklı araçlar ve güzergâhlar kullanarak yapabileceğiniz çeşitli yolculukların, hem süresini hem de maliyetini hesaplamak artık mümkün.

ORBIS ya da Stanford Roma Dünyasının Coğrafi Ağ Modeli, Antik Çağ’daki farklı tipte yolculukları, hem zaman hem de giderler açısından yeniden canlandırıyor.

3 kıta boyunca dünyanın 9’da 1’ini kapsayan Roma İmparatorluğu, politik güç, askerî egemenlik ve ekonomik değiş tokuşun karmaşık ağlarıyla, insanlığın 4’te 1’ini yönetti. Bu kapsamlı bağlantılar, insan ve hayvan vücudu, rüzgâr ve akıntılardan elde edilen enerjiye bağlı olan  modern öncesi ulaşım ve iletişim teknolojileriyle sürdürülebilmiştir.

Dünyayı uzaydan göründüğü gibi yansıtan geleneksel haritalar, insan, mal ve bilgi akışını kontrol eden çevresel koşulları yansıtmakta bariz şekilde yetersiz kalır. Mesafeden ziyade maliyet, ulaşımın başlıca belirleyici faktörüdür. Buradan yola çıkarak ORBIS, ilk kez, hem zaman hem de giderler açısından Roma iletişim maliyetlerini sunuyor. Roma yol ağının ana güzergâhlarını, gemi geçişine elverişli nehirleri ve Akdeniz, Karadeniz ve Atlas Okyanusu kıyısında yüzlerce deniz rotasını içeren bu interaktif model, Antik Çağ’da yolculuğun süresini ve maliyetini yeniden yapılandırıyor.

Mevsimsel değişimlerin de hesaba katıldığı bu model, çok çeşitli ulaşım yöntemi ve araçlarıyla uyumlu. Roma dünyasının gerçek şeklini ortaya çıkaran ORBIS, modern öncesi tarihi anlamamız için benzersiz bir kaynak sağlıyor.

Haritanın sol tarafında yolculuk yapacağınız şehirleri seçtikten sonra, sırasıyla yolculuğu yapacağınız mevsimi (veya ayı), önceliğinizi (hız, maliyet ve mesafe açısından), yolculuk çeşidinizi (karayolu, nehir, açık deniz vs.) ve transfer maliyetinizi seçebilirsiniz.

Harita için: http://orbis.stanford.edu/