ŞANLIURFA’DA 1200 YILLIK MEZAR BULUNDU

Şanlıurfa´nın Eyyübiye ilçesindeki bir evin bahçesinde bakımsızlıktan dolayı çöken 1200 yıllık bir mezarın, önemli bir kişiye ait olabileceği düşünülüyor.

Şanlıurfa’da Hz. Muhammed’in hicretinin 190’ıncı yılında ölen bir kişiye olduğu düşünülen mezardaki yazıtlar heyecan yarattı. Arapça yazıtlardan dolayı 1200 yıllık olduğu tahmin edilen mezarın, Selçuklu Dönemi’nde restore edildiği ve önemli bir kişiye ait olabileceği düşünülüyor.

Basında mezarın sıkça Hz. Muhammed’in kâtiplerinden birine ait olabileceği vurgusuna karşılık, çalışmayı yürüten uzmanlar, bu bilginin yalnızca bir tahminden ibaret olduğunu ve devam eden çalışmalar neticesinde netleşebileceğini belirtiliyor.

Mezarda bulunan Arapça yazıtın tercümesi ise şöyle: ”Korunmuş Ruhâ şehrinde hicri 190 yılının Cemaziyelâhir ayında Allah ona (Kur’an) okuyan ve rahmet duasında bulunana rahmet etsin.”

Miladi takvime göre 806 yılına denk gelen tarihte kitabeye konu olan zatın vefat ettiği anlaşılıyor. Mezar yazıtını inceleyen uzmanlar ise, bu tarz yazıların 11. veya 12. yüzyıla tarihlendirildiğini belirtiyor. Yazıtın, Selçuklu Dönemi’nde restore edilirken eklendiği düşünülüyor.

Mezarın, Selçuklu Dönemi’nde restore edilmesi ise, önemli bir kişiye ait olma ihtimalini güçlendiriyor.

Şanlıurfa Müzesi tarafından devam eden çalışmaların tamamlanmasından sonra, konunun  bilim adamları tarafından daha detaylı bir şekilde incelenip, netleştirilmesi planlanıyor.