TUNÇ ÇAĞI İSKANDİNAVYASINDA SAVAŞ KATLİAMI

Baltık Denizi yakınlarında akan bir nehirde, günümüzden 3200 yıl önce gerçekleşen ancak tarih kitaplarına henüz geçmemiş bir savaş katliamının izleri bulundu.

Tollense Nehri ve çevresinde 2009 yılından bu yana yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında silah yapımında kullanılan çok sayıda tahta sopa, bronz mızrak başı, çakmaktaşı ve ok uçlarının yanı sıra, en az beş at ve yüzden fazla erkek iskeleti kalıntıları bulundu. Henüz açığa çıkarılmamış ve savaştan sağ çıkmış yüzlerce kişinin olma ihtimali geçerliliğini korumakta. Binlerce savaşçının yer aldığı, olasılıkla klanlar arası gerçekleşen bu savaş, buluntular üzerinde yapılan radyokarbon tarihlemesine göre MÖ yaklaşık 1250 yılında gerçekleşmiş.  Araştırmacılar bu bulguların aynı olaya ait olduğunu düşünerek, Alplerin kuzeyinde bu çapta bir çatışmanın örneğine daha önce rastlanmadığını belirtti.

Haberin devamı yayımlanacaktır.

Detaylar için ayrıca: http://www.sciencemag.org/news/2016/03/slaughter-bridge-uncovering-colossal-bronze-age-battle?utm_source=sciencemagazine&utm_medium=twitter&utm_campaign=bronzeagebattle-3189