TUTANKAMON’UN MEZARINDA GİZLİ ODALAR VAR

Japonya’da 4 ay süren teknik çalışmalar sonucu radar uzmanı Hirokatsu Watanabi, Tutankamun’un mezar odasının kuzey ve batı duvarlarının arkasında yüzde 90 kesinlikte gizli odalar olduğunu belirtti.

Mısır Kültür Bakanı Mahmut El-Damati odanın kuzey ve batı duvarlarında yapılan çalışmaların, duvarın arkasında katı ve boş alanlar olduğunu gösterdiğini, bunun yanı sıra, kapı aralıklarının varlığına işaret eden kapı üstü kirişlerin de taramalar sırasında görüldüğünü belirtti. Bu boş alanların içinde aynı zamanda organik ve metal malzeme de tespit edildi.

Taramalar sonucu elde edilen görsellerdeki koyu alanlar Krallar Vadisi'nin anakayasını gösterirken açık renkler boş alanları gösterir.

Bulunan organik malzemelerin mumya olma olasılığını göz önünde bulundurarak El Damati, Ahram Online‘a yaptığı açıklamasında bu malzemelerin tam olarak ne olduğunu henüz bilmediklerini, bunların mumya, lahit veya herhangi bir şey olabileceğini belirtti. Mart ayının sonunda, kuzey ve batı duvarlarındaki bulguları onaylamak için yeni taramalara başlanacağını da ekledi.

Radar taramalarının, çocuk-kral Tutankamon’un mezarının yeniden keşfedilmesi anlamına geldiğini belirten El-Damati, duvarların arkasındaki boşlukların, Tutankamon’un kardeşi Merit-Atun, annesi Kia veya büyükannesi Tiye’nin mezarı olabileceğini; fakat Mısır Bilimci Nicholas Reeves’in ileri sürdüğünün aksine Nefertiti’ye ait olamayacağını savunuyor.

english.ahram.org.eg