Urartu - Doğu’da Değişim / Transformation in the East

TÜPRAŞ ve Yapı Kredi Yayınları işbirliği ile hazırlanan ´Urartu-Doğuda Değişim´ kitabının tanıtımı, Urartu Medeniyeti’ne ´Tuşba´ adıyla 300 yıl başkentlik yapmış olan Van’da yapıldı. 

Urartu Medeniyeti’ne 300 yıl başkentlik yapan tarihi Van Kalesi’nin eteklerinde bulunan eski Van evi önünde düzenlenen tanıtım kokteyline Van Valisi Münir Karaloğlu, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, Van Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve çok sayıda davetli katıldı. Marmara Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erkan Konyar’ın editörlüğünü yaptığı 'Urartu-Doğu’da Değişim' adlı 375 sayfalık kitap, Anadolu Uygarlıkları Kitap Dizisinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor.  

Urartu Krallığı, MÖ 9.-7. yüzyıllar arasında, Doğu Anadolu, Transkafkasya ve Kuzeybatı İran’ı egemenlik altına alarak 200 yılı aşkın bir süre denetiminde tutmak için büyük çaba harcamıştır. Bölge coğrafyasının büyük bölümü, sıradağlar ve vadilerle birbirinden ayrılmış yaylalarla kaplıdır. Tarım potansiyeli olan verimli ovalar sınırlıdır. Bu nedenle söz konusu bölgede yaşayan toplumlar binlerce yıl yarı göçebe olarak yaşamış ve bir devletin denetimine alınamamıştır. Bütün bu zorluklar, Urartuların Anadolu’daki Demir Çağ krallıklarından farklı olarak bölgenin sorunlarına uygun çözümler geliştirmesine zemin hazırlamış olmalıdır. Devletin kuruluşu ve başkent Tuşpa’nın (Van) inşa edilmesinden sonra bu yönde bir dizi uygulamanın gerçekleştirildiği görülmektedir. 

Tüpraş’ın sponsorluğunda Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan bu kitap, Urartu Krallığı’nı birçok yönüyle değerlendiren, siyasal tarih yanında dil, yazı, sanat, din, ölü gömme biçimleri, çanak çömlek ve Urartu dönemi yerleşmeleri konusundaki yeni bilgileri içeren makalelerden oluşmaktadır.