1. DERECE SİT ALANI OLAN ANDREA DORIA KOYU’NA KADINLAR PLAJI

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kadınlar plajı için, Finike´ye 3 kilometre uzaklıkta hiç bozulmamış doğasıyla bilinen Andrea Doria koyunun da bulunduğu mesire alanını seçti. Hiçbir tesisin bulunmadığı koy aynı zamanda yatçıların mola verip denize girdiği, yemeklerini yediği bir yer.

Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TORAÇDER), Andrea Doria Koyu’na yapılacak olan kadınlar plajı projesinin durdurulması için Finike Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. TORAÇDER Başkanı Ali Fahrettin Çağlayan, “Koy ve çevresinin tüm güzelliği ve doğal değerleri yok ediliyor.” dedi.

 

Antalya’nın Finike İlçesi’nde, merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Andrea Doria Koyu’na yapılacak olan kadınlar plajı projesi yargıya taşındı. Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TORAÇDER), Finike Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak projeyle ilgili kamu davası açılmasını talep etti.

 

BELEDİYENİN AÇIKLAMASI

 

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Finike'de kadınlar plajı için belirlenen yerin Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nden 29 yıl süreyle kiralanması görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi, kadınlar plajı için, Finike'ye 3 kilometre uzaklıkta hiç bozulmamış doğasıyla bilinen Andrea Doria koyunun da bulunduğu mesire alanını seçti. Hiçbir tesisin bulunmadığı koy aynı zamanda yatçıların mola verip denize girdiği, yemeklerini yediği bir yer. 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Sarısu'da açılan kadınlar plajının ardından kentin hem doğu hem de batı ilçelerinde kadınlar plajı oluşturmak için çalışma içinde olduklarını söyledi. Doğu Antalya'da Alanya ve Gazipaşa arasında bir noktanın belirlendiğini kaydeden Türel, Batı Antalya'da ise Finike'de Andrea Doria mesire alanının tercih edildiğini söyledi. Gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra gelecek yıl kadınlar plajının açılacağını kaydeden Türel, yeni açılacak iki kadınlar plajının da Büyükşehir Belediyesi'nce işletileceğini belirtti. 

 

5 SAYFALIK BAŞVURU

 

Finike Başsavcılığı’na sunulan 5 sayfalık başvuruda; Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin Kıyı ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olduğu savunulurken, suçlamalar arasında görevi kötüye kullanma iddiası da yer aldı.

 

YAŞAM VE TARİH ALANI

 

Başvuruda; koyun çevresel özelliklerine vurgu yapılarak şöyle dendi: "Andrea Doria Koyu’nda sualtı tarihi eserlerin bulunduğu, caretta caretta kaplumbağalar başta olmak üzere birçok ender deniz canlısının yaşadığı ender tabiat harikalarımızdan birisidir."

 

‘İŞ MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR’

 

"Akıl, mantık ve estetikle bağdaşmayan sözde yatırım faaliyetlerine başlayarak, koy ve çevresinin tüm güzelliği ve doğal değerleri yok edilmeye başlanmış olup, koy ve etrafında ki yarımada üzerinde iş makinaları aracılığıyla çalışmalar ile yıkım tüm hızı ile sürmektedir.”

 

‘ÇED BELGESİ ŞART’ 

 

Andrea Doria Koyu ve etrafındaki yarımadanın 1’inci derece sit alanı olduğunun vurgulayan TORAÇDER Başkanı Ali Fahrettin Çağlayan, “Bu koy üzerindeki her türlü değişiklik için ilgili bakanlıklardan izin ve Çevresel Etki Değerlendirme yönetmeliği gereği ÇED belgesi alınması gerekiyor.” dedi.

 

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr    http://www.hurriyet.com.tr