10 BİN YILLIK PİŞİRİLMİŞ BİTKİ KALINTILARI KEŞFEDİLDİ

Bristol Üniversitesindeki Organik Jeokimya Biriminden araştırmacılar, Libya’daki Sahara’da bulunan 10 bin yıl öncesine ait perdahsız çanak çömlekleri inceledi. İnceleme sonrasında bu çanak çömleklerin üzerinde bitkileri işleyen ve pişiren insanların varlığı keşfedildi.

Pişirme uzun süredir insan gelişiminde kritik bir adım olarak kabul edilmişti. Ateş veya çukurların kullanımı ve çanak çömlek pişirme kaplarının keşfi yiyecek hazırlama tekniklerinin ilerlemesine yol açtı. Böylece pişirme, daha önce yenilemez ve zehirli olan gıda maddelerinin tüketimine izin verecek ve nişasta gibi enerji kaynaklarının kullanılabilirliğini arttıracaktı.

 

Şimdiye kadar tarih öncesi kaplarda bitki pişirme kanıtları bulunmamıştır. Yeni bir çalışmayla, perdahsız pişirme kaplarının içinde korunan gıda maddelerinin yağ kalıntıları tespi edildi. Ayrıca, incelenen kapların yarısından fazlasının işleme için kullanıldığı anlaşıldı.

 

Moleküler ve değişmez izotop bileşimlerinin detaylı incelemeleri ise tahıllar, karasal bitkilerin yapraklı parçaları ve su bitkileri de dâhil olmak üzere geniş bir yelpazede bitkilerin işlendiğini gösterdi.

 

Çanak çömleklerden elde edilen kimyasalların yorumları, alanda, kurak çöl ortamından dolayı korunmuş bol bitki kalıntıları tarafından da desteklenmektedir. Bunlar, bitkilerin işlenişinin bin yıllardır uygulandığını ve Sahara insanları için önemini gösterir.

 

Bristol Üniversitesinden araştırmacı Dr. Julie Dunne, bugüne kadar tarih öncesi beslenme biçiminde bitkilerin öneminin bilinmediğini, ancak bu çalışmanın bitkilerin güvenilir bir beslenme kaynağı olarak açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Ayrıca çanak çömleklerde bitkileri uzun süre kaynatabilmenin, tarih öncesi insanların yiyebilecekleri bitki çeşitliliğini önemli ölçüde arttırmış olduğunu da ekledi.

 

Son olarak yeni kanıtların, Afrika, Avrupa ve Avrasya için önerilen bitki ve hayvan evcilleştirmesi modellerine uygun olduğu açıklandı.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr