10.000 YAŞINDA SOYU TÜKENMİŞ TÜYLÜ GERGEDAN YAVRUSU

Sibirya´da donmuş bir nehir yatağında en az 10.000 yaşında olduğu tahmin edilen soyu tükenmiş tüylü gergedan yavrusuna ait kalıntılar bulundu. Rusya´da bulunan Yakutian Bilim Akademisi uzmanlarına göre "Sasha" adı verilen bu tüylü yavru gergedan, türü tükenmiş hayvanlar arasında bulunan ilk bütün yavru türü örneği. uzmanlar DNA örneği almayı başarabilirlerse bu soyu tükenmiş tüylü yavru gergadanın memeli soy ağacında tam olarak nereye oturduğunu bulmayı amaçlıyorlar. Bulunan yavru 1.5m uzunluğunda ve 0.8m yüksekliğinde. Bu türe ait yetişkinlerin ise 4.5m uzunluğuna ve 1.9m genişliğine (omuz kısmı genişliği) ulaşabildikleri tahmin ediliyor.

Sibirya'da donmuş bir nehir yatağında en az 10.000 yaşında olduğu tahmin edilen soyu tükenmiş tüylü gergedan yavrusuna ait kalıntılar bulundu. Rusya'da bulunan Yakutian Bilim Akademisi uzmanlarına göre "Sasha" adı verilen bu tüylü yavru gergedan, türü tükenmiş hayvanlar arasında bulunan ilk bütün yavru türü örneği. Uzmanlar  DNA örneği almayı başarabilirlerse bu soyu tükenmiş tüylü yavru gergadanın memeli soy ağacında tam olarak nereye oturduğunu bulmayı amaçlıyorlar. 
 
Yakutian Bilim Akademisi Mamut Fauna Çalışmaları bölüm başkanı Albert Protopopov'un açıklamasına göre bulunan yavru 1.5m uzunluğunda ve 0.8m yüksekliğinde. Bu türe ait yetişkinlerin ise 4.5m uzunluğuna ve 1.9m genişliğine (omuz kısmı genişliği) ulaşabildikleri tahmin ediliyor. 
 
18. Yüzyıl'dan bu yana sadece birkaç yetişkin tüylü gergadanlara ait kalıntılar bulunmuştu. İki tüysüz örnek, modern Ukrayna sınırları içinde kalan Staruni'de bütün halde bulunmuş olup kafası olmayan donmuş bir örnek ise doğu Sibirya'da ortaya çıkartılmıştır. Tüylü gergedan türü Batı Avrupa'da bulunan Paleolitik mağara resimlerinde görülen örneklerdir. Bu mağara resimleri bu hayvan türünün nasıl göründüğüne dair bilim adamlarına bilgi veren bir kaynak oluşturuyor. Bu buluntularla birlikte, tüylü gergedan türünün genç bireyleri hakkında neredeyse hiç bir şey bilinmiyor. Bu nedenden dolayı da  yaklaşık 3-4 yaşında olduğu tahmin edilen yavru tüylü gergedan "Sasha" oldukça önemli bir buluş.
 
http://www.livescience.com/50100-baby-woolly-rhino-discovered.html