130 BİN YIL ÖNCE NEANDERTALLER SADECE GÜZEL BULDUKLARI TAŞLARI TOPLAMIŞ OLABİLİR

Kansas Üniversitesinden uluslararası bir araştırma ekibi Hırvatistan’ın bir bölgesinde kahverengimsi bir kireç taşı parçası keşfetti. Bu durum, Neandertallerin 130 bin yıl önce mağaradaki diğer taşlar arasında göze çarpanları topladığını gösteriyor.

Çalışmanın bir parçası olan emekli antropoloji profesörü David Frayer, taşın ilginçliğine vurgu yaparak eğer yürürken bu taşı görselerdi muhtemelen eve götürebileceklerini söyledi. Bu bulgunun önemine de değinen Frayer, Neandertallerin kendi kültürlerine sembolik nesneler ekleme kabiliyetine sahip olduklarına dair bilim dünyasına yeni bir kanıtın eklendiğini aktardı.

 

Zagrep’teki Hırvat Doğal Tarih Müzesinde korunan bu taş 100 yıldan daha önce Krapina Neandertal bölgesinden toplandı. Son yıllarda araştırma ekibi bunları yeniden inceledi. Aynı araştırma ekibi 2015 yılında PLOS ONE’de yayımlanan makalelerinde, bölgede kartal pençesinden yapılmış bir Neandertal kolyesinden bahsetmişlerdi.

 

Frayer, insanların sıklıkla Neandertalleri her türlü estetik duygudan yoksun olarak tanımladıklarını fakat bu mağaradan Neandertalin pençeler ve taşlar topladıklarını bildiklerini söyledi. Frayer, diğer Neandertal bölgelerinde onların deniz kabuğu topladıklarını ve kabukları boyadıklarına işaret eden boya pigmentlerinin bulunduğunu da ekledi.

 

Krapina’daki mağaranın kumtaşından olduğunu belirten Frayer, bu yüzden bulunan kireç parçasının bu mağaradan olmadığı düşüncesine sahip olduklarını aktardı. Frayer’in söylediklerine göre burayı kazan ilk arkeologlar taşları toplamak dışında, taşlar üzerine herhangi bir çalışma yapmamışlar.

 

Araştırma ekibi, kireçtaşı parçasının herhangi bir yüzeyinde kırık ya da keskinleştirme işlemine dair bir iz bulunmadığından bu taşın Neandertaller tarafından kırılmadığını öne sürdüler. Frayer’a göre bu taşta hiçbir değişiklik yapılmaması orada bir araç olarak kullanılmaktan başka bir amaçla getirildiği anlamına geliyor. Taşın görünümü, içerdiği maddeler ve siyah çizgileri araştırmacıların da ilgisini birçok kere çekmişti. Belki de Neandertallerin bu taşı alıp mağaraya getirmesinin ilk etapta sebebi de buydu.

 

Araştırmacılar bu taşın Krepina’nın birkaç kilometre kuzeyinde bulunan ve gri kireçtaşlarıyla bilinen bir bölgeden toplandığını düşünüyorlar. Ya Neandertaller bu taşı orada buldu, ya da Krepinica Deresi taşı bu bölgeye yakın bir yere taşıdı.

 

Bu taşın keşfi diğer buluşlarla karşılaştırıldığında muhtemelen önemsiz gibi duruyor. Örneğin 25 bin yıl önce modern insanın ataları Fransa’da mağara resmi yapmaya başlamıştı. Fakat bu keşif Neandertallerin objelere sembolik anlam yüklediğini ve onları topladığını göstermesi açısından çok önemlidir. Ayrıca bu keşif modern insanların bu özelliklerini nasıl geliştirdikleri konusunda daha fazla ipucu sağlayabilir. 

 

https://www.sciencedaily.com