140 YIL SONRA TROYA

4500 Yıllık Kültürel Miras 140 Yıl Sonra Ülkesinde. Gazeteci yazar Özgen Acar’ın araştırmaları sonucu öğrendiğimiz Troya hazinelerinin öyküsü, 19. yüzyılda Troya’nın kâşifi, aynı zamanda soyguncusu olan Heinrich Schliemann’ın hazineyi Atina’ya kaçırmasıyla başlar

 

4500 Yıllık Kültürel Miras 140 Yıl Sonra Ülkesinde

Gazeteci yazar Özgen Acar’ın araştırmaları sonucu öğrendiğimiz Troya hazinelerinin öyküsü, 19. yüzyılda Troya’nın kâşifi, aynı zamanda soyguncusu olan Heinrich Schliemann’ın hazineyi Atina’ya kaçırmasıyla başlar. Osmanlı Devleti Yunanistan’a dava açar ancak kaybeder. Bunun üzerine Osmanlı bir üst mahkemeye başvurarak davayı kazanır. Heinrich Schliemann’ın evi aranır fakat Schliemann hazineyi çoktan Almanya’ya kaçırmıştır. 2. Dünya Savaşı sonunda da hazine Moskova’ya Puşkin Müzesine götürülür.

İşte bu hazinenin 24 parçadan oluşan kısmı Amerika’da yer almaktaydı. Amerika ile 3 yıldır devam eden görüşmeler sonucunda, Helen ile Paris’in efsanevi aşkına tanıklık eden Troya kentinin hazineleri nihayet ait olduğu topraklara döndü. 24 parça eserden oluşan hazine için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Penn Müzesi olarak bilinen The University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology (Pensilvanya Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi Üniversitesi) arasında yapılan diplomatik görüşmeler sonucu 1 Eylül’de anlaşma sağlandı. Anlaşma dâhilinde, eserlerin sahipliği Penn Müzesinde kalmakla birlikte hukuki terimle “zilyetliği (bulundurma hakkı)” Türkiye’ye verildi. Hazine, Çanakkale’de 2013 yılında inşasına başlanacak olan Troya Müzesinde sergilenecek.