1400 YIL ÖNCE İSKOÇYA´DA BİR MAĞARADA ACIMASIZCA ÖLDÜRÜLEN BİR ADAMIN YÜZÜ YENİDEN CANLANDIRILDI

1400 yıl önce vahşice öldürülen bir adamın yüzü Dundee Üniversitesi araştırmacıları tarafından yeniden canlandırıldı.

Arkeologlar adamın iskeletini İskoçya’daki bir mağaranın içinde buldu. Şimdilerde ise adli antropolog Dame Sue Black ve ekibi adamın yaralarını detaylandırdı.

 

Adamın iskeleti; bacaklar çapraz ve taşlar tarafından dik duracak şekilde gömülmüştü. Prof. Black “büyüleyici” bu iskeletin, sağlam bir durumda bulunduğunu ve iskelet üzerinde yaptıkları incelemeden sonra onun kısa yaşamından çok vahşice öldürülmesine dair bilgiler elde ettiklerini söyledi. Black ayrıca, yüz canlandırmasında da görülebileceği gibi bu adamın etkileyici bir genç adam olduğunu ancak yaşamının oldukça kötü sonlandığını, kafasına en az beş ağır darbe aldığını da ekledi.

 

İlk üç darbe adamın dişlerinin, sol çenesinin ve başının arkasındaki çatlamayla sonuçlanmıştı. Dördüncü darbe muhtemelen hayatının sona ermesi için yapıldı.  Beşindi darbe ise adamın kafatasının üst kısmına yapılmıştı.

 

Bu keşif, Rosemarkie Mağaraları Projesi arkeologları tarafından, mağaranın iskân edilip edilmediğini belirlemek için yapılan kazılarda bulundu. Kazı çalışmasının lideri Steven Birch, burada acımasızca öldürülen bir adamın var olduğunu, ancak neden öldürüldüğünü bilmediklerini, fakat vücudunun yerleştirilme biçiminin bize onu gömen kişilerin kültürü hakkında bilgi verdiğini söyledi. Onun cinayeti belki de kişilerarası bir çatışmanın sonucuydu ya da onun ölümü kurban ritüelinin bir unsuru muydu?

 

Beklenmedik Keşif

 

Rosemarkie Mağaraları Projesi, Black Isle kıyılarındaki mağaraları bulup araştırıyor. Kazılar ayrıca mağaraların günümüzden 1500-2000 yıl öncesinden yakın geçmişe kadar iskân edildiğini ya da kullanılmış olduğunun kanıtlarını sağlıyor.

 

Projenin kurucusu Simon Gunn, bu mağaralara ilk baktıklarında, böyle bir şey bulacaklarını hiç düşünmediklerini söyledi.

 

Bu arada 1400 yıl önce vahşice öldürülen ve şimdilerde yüzü yeniden canlandırılan bu adamın Pikt halkına mensup olduğu söylendi. Söz konusu Piktlerin bir Kelt halkı olduğu ve günümüz İskoçların kökenini oluşturan topluluklardan biri olduğu düşünülüyor.

 

http://www.bbc.com

 

http://www.pasthorizonspr.com