1.500 YILLIK ŞARAPHANE

İsrail’in güneyinde yer alan Netivot şehrindeki 6. ve 7. yüzyıl Geç Bizans Dönemi yerleşiminin kazısı sırasında, üzüm presi bulundu.

Netivot’ta inşaatına hazırlanan yeni semtteki kurtarma kazıları sırasında; bir işlik, iki üzüm cenderesi -presi- ve çeşitli binalardan oluşan Geç Bizans Dönemi yerleşimi ortaya çıkartıldı. Bulunan haç ve çiçek formundaki kafes işi mermer parçaları, yerleşimde kamu binası da olduğunu gösteriyor. Diğer buluntular arasında; günlük hayatta kullanılan kil kupalar, kandiller ve mühürler bulunuyor. Kazı Başkanı IIan Peretz, kazının en etkileyici bulgusunun, ticari amaçla şarap üretiminde kullanılan gelişmiş üzüm presleri olduğunu söylerken üretim sürecini şu şekilde açıkladı: "Önce üzümler eziliyor, daha sonra üzüm suyu kanallar vasıtasıyla dinlendirildiği bir çukura geçiyordu. Buradan fermante olması için taş mermer kaplı fıçılara alınıp, yerleşimde yüzlercesi bulunan Gaza testilerinde saklanıyordu." Fıçılardan birinin haç işlenmiş deniz kabuklarıyla süslü olması, araştırmacılara yerleşimin günümüzden 1.400 - 1.500 yıl önce Hıristiyanlar tarafından kullanıldığını gösteriyor.

 

İsrail Kültür Bakanlığı’nın yürüttüğü projede Netivot ve Ashkelon gençlerinin gönüllü olarak çalışması teşvik edildi. Bölgede kamu hizmeti veren İsrail Savunma Kuvvetleri’ne girecek adaylardan da destek alındı.   

 

Kaynak: http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/11/1500-year-old-wine-presses-found-in.html#.VlMYvXbhDct