1989-1993 DÖNEMLERİNDE YAYINLANAN KOSTANTINİYYE GAZETESİ İSTANBUL ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ İLE DİJİTAL OLARAK YAYINDA!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’un kent tarihi, sosyal-kültürel yaşamı, tarihi yapıları ve semtleri gibi konuları ele alan “Kostantıniyye Haberleri” gazetesini dijital olarak okurlar ve araştırmacılarla paylaşıyor.

“Konstantıniyye Haberleri” gazetesi kısa yayın hayatına rağmen aralarında Hulki Aktunç, Hilmi Yavuz, Orhan Duru, Nedim Gürsel gibi isimlerin de yer aldığı pek çok önemli edebiyatçı, gazeteci ve aydının yazılarına yer vererek bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuştu. 1989 - 1993 tarihleri arasında yayınlanan “Konstantıniyye Haberleri”nde İstanbul - Bizans kültürleri, Osmanlı dönemi İstanbul'u, azınlıklar, şehir tarihi, mimari, Türk - İslâm sanatı gibi konuları ele alan çok değerli yazılar yer alıyor. Serinin tamamına İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesinden ulaşılıyor.

 

Yayın hayatı kısa süren aylık “Kostantıniyye Haberleri” Gazetesi, 21. sayısının ardından “Bizim Şehir” ismiyle devam etti. 48 gazeteden oluşan arşiv, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Koleksiyonu’na gazeteci Cüneyt Ayral tarafından bağışlandı.

 

Gazetenin 1989 – 1993 yılları arasında yayınlanan toplam 48 sayısını kapsayan bu seriye İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesi üzerinden ulaşılabilir: