2 BİN YILLIK MEZARDAKİ EŞSİZ HAZİNE

Çin’in doğusundaki Jiangxi Eyaleti’ne bağlı Nanchang şehrinde, Batı Han Hanedanlığı’na (MÖ 206-MS 25) ait bir mezar kompleksinde birbirinden etkileyici buluntulara ulaşıldı.

Kompleksteki ana mezarın İmparator Wu’nun torunu Haihunhou olarak adlandırılan Liu He’ye ait olduğu düşünülmektedir. Liu yeteneksizliği ve ahlaksızlığından dolayı imparator olduktan 27 gün sonra tahttan indirilmişti.  

Mezar kompleksi, Liu He ve eşinin mezarları ile adlarına yapılan anıt tapınaklar, yollar ve drenaj sistemlerinden oluşuyor. 40 bin metrekareye yayılan mezarın, dönemin zenginliğini göz önüne seren birbirinden etkileyici buluntuları arasında üçü diğerlerinin önüne geçiyor. Bunlardan biri, günümüzde 50 kilo altınla eşdeğer, 10 ton ağırlığında 2 milyon adet bronz sikke. Binlik gruplar hâlinde kenevir ipe dizilmiş sikkelerin, Wuzhu stilinde basılmış olduğu anlaşıldı. Bin sikkenin, Tang Hanedanlığı’na (MS 618-907) tarihlenen bir para birimi olduğu düşünülürken, bu keşifle birlikte tarihi 6 yüzyıl öncesine çekildi. Kazı ekibinden Arkeolog Li, bu sikkelerin İmparator Wu, Zhao ve Xuan’ın hükümdarlıklarından günümüze geldiklerini belirtti. Bir diğer buluntu ise, ağzında balık bulunan kaz biçimindeki 2 lamba oldu. Mumun sönmesi sonucu çıkan duman, kazın ağzındaki balık tarafından emilip, kazın boğazından geçirerek karındaki suya karışıyor. Ekip lideri Xin Lixiang, bu lambaların hem sanat eseri hem de bir inovasyon örneği olduğunu belirterek, lambaların temizlenmek için parçalara ayrılabildiğini ve hem ışığın parlaklığını ayarlamak hem de hava akımlarına karşı kullanılan açılıp kapanabilen kavisli iki panelden oluşan lamba siperi olduğunu ekledi. Xin, bu lambaların o dönem için oldukça pahalı olduklarını ve sadece soylular tarafından kullanılmış olabileceğini belirtti. Son olarak, kompklesteki ana mezarın koridorunda her biri için 4 atın kurban edildiği 5 at arabası bulundu. Günümüze oldukça iyi durumda ulaşan araçlara, Yangtze Nehri’nin güneyinde bir mezarda ilk defa rastlanıyor. Bu buluntulara ek olarak; altın, bronz ve demir eşyalar, yeşimden eşyalar, tahta tabletler ve üzerinde yazı yazmakta kullanılan bambu şeritler; çan, panflüt, se (25-50 telli bir çalgı) ve şeng (kamıştan yapılan üflemeli bir çalgı) gibi müzik aletleri ve bu aletlerin nasıl çalındığını gösteren kilden figürinler bulundu.

Gelecek araştırmaların ana mezardaki kilitli tabutta yoğunlaşacağını belirten Xin Lixiang, tabutun içinde kişinin kimliği ve statüsü hakkında bilgi verebilecek mühür ve yeşim kıyafetler olabileceğini ekledi.

 

 

Kaynak:

http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/11/ancient-tombs-discovered-in-eastern.html#.VkmvyNLhCt9

http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/11/vehicles-unearthed-in-western-han.html#.VkmuztLhCt9

http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/11/archaeological-discovery-deciphers-han.html#.VknHDNLhCt-

http://news.xinhuanet.com/english/2015-11/12/c_134810032.htm