2. KAZ DAĞLARI BULUŞMASI 8-10 MAYIS 2015

Altın madenlerine, kömürlü termik santrallere, HES´lere, nükleer enerjiye, yaşam alanlarını ve doğayı tehdit eden projelere karşı söyleyecek sözü olanlar Kaz Dağları´nda bir araya geliyor. Türkiye´nin ve dünyanın dört bir yanından çevreciler, 2. Kaz Dağları Buluşması için çadırını alıp yola çıkmaya gün sayıyor.

 Kaz Dağları Seni Bekliyor

Altın madenlerine, kömürlü termik santrallere, HES'lere, nükleer enerjiye, yaşam alanlarını ve doğayı tehdit eden projelere karşı söyleyecek sözü olanlar Kaz Dağları'nda bir araya geliyor. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından çevreciler, 2. Kaz Dağları Buluşması için çadırını alıp yola çıkmaya gün sayıyor.  

Çanakkale Çevre Platformu'nun organize ettiği buluşma, 8-9-10 Mayıs tarihlerinde, Çanakkale'nin Bayramiç İlçesine bağlı Evciler Köyü'ne beş kilometre mesafedeki Ayazma kamp alanında gerçekleşecek. Mitolojiye uzanan geçmişi, zengin endemik bitki türleri, biyolojik çeşitliliği, eşsiz havası, bereketli  pınarları, güneşin yansımasıyla başlayan ışık oyunlarıyla masalları andıran, bir yandan da altın madeni şirketlerinin iştahını kabartan Kaz Dağları'ndan bu kez, doğa talanına dur sesi yükselecek.

İlki hafızalarda oldukça renkli görüntüler, çevre sorunlarına ve mücadelesine dair önemli bilgiler, Kaz Dağları’nın altından, doğanın ranttan daha değerli olduğuna vurgu yapan mesajlar bırakan buluşmanın ikincisi için son hazırlıklar tamamlandı. "Sadece çadırını, kalbini, heyecanını al, gel. Kaz Dağları seni bekliyor. Sen olmazsan, masal bir eksik başlıyor." çağrısı büyük heyecan yarattı. Yüzlerce doğa dostunun kamp yapacağı 2. Kaz Dağları Buluşması'nın merakla beklenen programı ve detayları açıklandı.  

İda ateşi etrafında büyük çevre forumu

Ayazma kamp alanındaki toplanma 8 Mayıs Cuma günü başlayacak. Çadırlar kurulurken, akşam büyük bir ateş yakılacak. 9 Mayıs Cumartesi günü deneyimli dağcıların öncülüğünde zirve tırmanışı ve çevreyi tanımayı tercih edenlerle birlikte Kaz Dağları'nı keşif yürüyüşleri düzenlenecek. Katılımcılar gün boyu sürecek çeşitli atölyeler ve etkinliklerle, doğayla yeniden tanışıp bağ kuracak. Akşam İda kamp ateşinin etrafında büyük bir çevre forumu yapılacak. Kaz Dağları buluşanları, geldikleri yerlerdeki çevre sorunlarını ve yürütülen mücadeleyi anlatacak, köylülerin hikayeleri paylaşılacak.

Evciler sokak şenliği

Büyük buluşma, 10 Mayıs Pazar günü Evciler köyünde, köy halkıyla kampçıların buluşmasıyla büyüyerek sonlanacak. Evciler Sokak Şenliği'nde altın madenine karşı kararlı bir direniş gösteren Kaz Dağları köylüleriyle yaşam savunucuları kucaklaşacak. Serbest kürsüde köylüler deneyimlerini ve Kaz Dağları'nda altına geçit vermeyeceklerini anlatacak. Ayrıca köy meydanındaki pazarda Evciler'in yerel ürünleriyle Bayramiç'in meşhur elmaları da satışa sunulacak. Tiyatro, müzik ve daha pek çok sürpriz de şenliğin programı arasında.

Herkes davetli

Çanakkale Çevre Platformu 2. Kaz Dağları Buluşması çalışma ekibinden, "2. Kazdağları Buluşması bir festival, bir şenlik değil, yeşilden betona dönüştükçe bizi doğadan ve kendimizden uzaklaştıran şehir hayatının yüklerinden sıyrılıp yeniden doğaya karışmak, doğayı talan edecek planlara karşı tepkimizi göstermek, aynı şekilde düşünenlerle bir araya gelmek için fırsat. Kaz Dağları'ndan Kuzey Ormanları'na, Akkuyu'dan Sinop'a, Karadeniz'in derelerinden Yırca'ya, altın madenciliğine, kömürlü termik santrallere, HES'lere kısacası yaşam alanlarımızı, doğayı ve sağlığımızı tehdit eden her türlü uygulamaya karşı bu buluşmadan güçlü bir ses çıkacak." açıklaması yapıldı. Kaz Dağları, eşsiz güzelliklerini yaşamak, altın madenciliğine karşı dimdik duran elma üreticisi köylülerle tanışmak, İda ateşi etrafındaki çevre forumunda anlatacakları dinleyip konuşmak ya da sadece 'oradaydım" demek isteyen herkesi, çadırını ve heyecanını alıp 8-9-10 Mayıs'taki buluşmaya gelmeye davet ediyor.

Kamp alanına nasıl gidileceği ve merak edilen diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgiye etkinliğin sosyal medya hesabı https://www.facebook.com/kazdaglaribulusmasi adresinden ulaşılabilir.  

Haber: Güneş Dermenci Fotoğraf: Aykan Özener