2016’DA ANTİK MISIR HAKKINDA NELER ÖĞRENDİK

Antik Mısır uygarlığını inceleyen tarihçiler ve arkeologlar için yoğun bir yıl oldu. Birçok heyecan verici araştırma projesi gerçekleşti ve bir takım ilginç keşifler yapıldı. IBTimes İngiltere, gizli odalardan antik mumyaların derisinde ortaya çıkartılan dövmelere kadar, yılın en önemli arkeolojik buluntularını inceledi.

 

1) Nefertiti Nerede?

 

Kraliçe Nefertiti'nin nerede gömüldüğü belki de Antik Mısır'ın en büyük merak konularından biridir. Bu yıl, Kral Tutankhamon’un mezarı içinde kamuoyunca iyi bilinen bir araştırma yürütüldü. Çünkü mezarın gizli odalar içerebileceği öne sürülmüştü. Nefertiti’nin kalıntılarının bu odalardan birinde bulunabileceği umuldu.

 

Bu hipotez, 18. Hanedan firavununun mezarının iki gizli giriş içerdiğini söyleyen arkeolog Nicholas Reeves tarafından 2015’te yayınlanan tartışmalı bir araştırma makalesi ile duyuruldu.

 

O tarihten itibaren, mezarda kızılötesi taramalar ve radar kullanılarak çeşitli analizler yapıldı. Ancak bu testler tüm arkeologları mezarın sırlarını ortaya çıkarmak için duvarları delme ihtiyacında ikna etmeyi başaramadı.

 

 

2) Kral Tut’un Göktaşı Hançeri

 

Tutankhamon’un mezarının içinde çok gizemli bir hançer bulunduğu zaman Tutankhoman’da bilim insanlarının ilgisini çekti. Araştırmacılar hançerin yapısını analiz etmek için X-ışını ve floresan spektroskopi kullandılar ve “bir dünya dışı kaynak” olarak ileri sürdükleri yüksek bir nikel içeriği ve kobalt seviyeleri buldular.

 

Antik Mısırlıların silahlar gibi nesneler yapmak için meteorlardan metal kullandıkları uzun zamandır tahmin ediliyordu. Kral Tut’un mezarından çıkarılan hançerin analizi de bu durumun böyle olduğu izlenimini uyandırdı. Ancak dünya üzerinde bir sürü demir bulunduğu zaman Mısırlıların neden bu kadar sıkıntı çektiğinin sorusu cevapsız kaldı.

 

Bu toplumların demir cevherlerinden demir çıkarma bilgisine sahip olmamaları muhtemeldir. Bunun yerine dünyaya düşen meteorlardan metalik demir elde etmeyi daha kolay bulmuş olabilirler.

 

 

3) Dövme Yapılmış Mumyalar Kadın Rolünü Yeniden Değerlendiriyor

 

En özgün keşiflerden biri Antik Mısır dininde kadınların rolü hakkındaydı. Bilim insanları, iki yıl önce bulunmuş 3 bin yıllık bir kadın mumya üzerinde yaklaşık 30 gizemli dövme tespit etti.

 

Fransız Oriental Arkeoloji Enstitüsünden Anne Austin ve meslektaşları, ölenlerin boyunlarına basılan sofistike sembolleri fark etti ve çabucak fark ettikleri basit çizimler değil dövmelerdi.

 

Cilt röntgeni ve kızılötesi görüntüleme, bu dövmelerin çoğunun kutsal alanlara ait olduğunu ve Antik Mısır’ın en önemli tanrılarından tanrıça Hathor’un sembolü olan ineklerin yanı sıra Wadjet (Mısır’da papirüs ve firavunların koruyucusu olan kobra tanrıçası) gözlerini temsil ettiğini ortaya çıkardı.

 

Bulgular ölen kadının özellikle dindar olduğunu ve dini ritüellerin merkezi bir figürü olabileceğini gösteriyor.

 

 

4) Lady Sattjeni'nin Tabutu

 

Nefertiti henüz keşfedilmemiş olsa da, arkeologlar 1800'lerin civarında yaşamış olan bir başka güçlü kadın kalıntıları bulmuşlardı. Onun sedir ağacından yapılmış tabutu Nil kıyısında antik bir yerde keşfedildi. Lady Sattjeni olarak anılan kadın Mısır Orta Krallığı'nın 12. Hanedan döneminin önemli bir figürü gibi görünüyor. Muhtemelen Firavun III. Amenemhat’ın hükümdarlığı döneminde Elephane bölgesinin valisinin bir kızıydı ve sonra başka birinin karısıydı.

 

Onun iki oğlu III. Heqaib ve Ameny-Seneb de Elephantine’nin iki kilit lideri olmaya devam etti. Bölgenin Mısır ve Nubya dünyası arasındaki sınırda stratejik konumu sebebiyle, Sattjeni ailesinin rolü Mısır'ın genişlemesi için çok önemli olmuş olabilir.

 

 

5) ‘İlkel’ Bir Makine

 

Bu yıl, ABD Bilim Kanalı'nın ortaya çıkarmış olduğu serinin bir parçası olan bir belgesel hakkında da çok konuşma yapıldı. Belgesel, Antik Mısırlıların, ilkel makineler inşa ederek krallarının ebedi istirahatinin mezar yağmacıları tarafından rahatsız edilmediğinden emin olduklarını ileri sürdü.

 

http://www.ibtimes.co.uk/