2700 YILLIK URARTU KALESİ UNESCO İÇİN HAZIRLANIYOR

Elazığ´da, Urartuların en güçlü olduğu dönemden kalan Harput Kalesi´nin, UNESCO Dünya Miras Listesi´ne alınması için girişimde bulunulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü tarafından yapılan ve 10 yıl sürmesi planlanan kazı ile restorasyon çalışmalarının ardından, Harput Kalesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için başvuru yapılacak. Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, birçok medeniyetin izlerini taşıyan kalenin, kesintisiz 2 bin 700 yıllık tarihe ışık tuttuğunu söyledi. Kazı Başkanı, kültürel eserleri ortaya çıkararak onlara sahip çıkmak, ortaya çıkan eserleri bütün bilim dünyasıyla paylaşmak ve son olarak ta bunları turizme kazandırmayı amaçladıklarını belirtti. İç kale kazılarında; 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı Dönemi çanak çömlek, bakır sikke, cam ve metal yüzük, mühür, ok ucu, kandil ile Doğu Roma Dönemi'ne ait olduğu tahmin bakır tas gibi günlük yaşama ilişkin çeşitli eşyalar bulundu. Kazı Başkanı ayrıca, Urartulardan kalma yeni bir sarnıç ve Elazığ'ın "kürsü başı" geleneğinin izlerini taşıyan mekan tespit edildiğini belirtti.

 

Kazı ve restorasyon çalışmaları tamamlandığında, Harput Kalesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kazandırılması amaçlanıyor. Harput ile ilgili çalışmalar sadece kale restorasyonlarıyla sınırlı olmadığı, özellikle sivil mimari örnekleri ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki yapıların, belediyenin mülkiyetini aldığı hamamların restorasyonları gibi çok amaçlı bir çalışma sürdüğü belirtildi.

 

http://www.radikal.com.tr/elazig-haber/harput-kalesi-dunya-miras-listesi-icin-hazirlaniyor-1472468/