3000 YILLIK MUMYADA DİNİ DÖVMELER!

2014’te Mısır’ın Deil el-Medina bölgesinde bulunan bir kadın mumyasında yapılan incelemeler sonucu dini içerikli dövmelere rastlandı. Mumyanın üzerindeki dövmeler, kadınların antik Mısır inancındaki yerini yeniden sorgulattı.

Bilim insanları X-ray taramaları ve kızılötesi görüntüleme teknikleri ile 2014 yılında buldukları bir mumya üzerindeki dövmelerin tam resmini elde etti. Mumyanın vücudunun “Wadjet” olarak adlandırılan koruyucu ilahi gözler, nilüfer çiçekleri, maymunlar ve inekler gibi tasvirlerle donatıldığı görüldü. Araştırmacılar, başta “Wadjet” gözleri ve inek dövmesi olmak üzere, bu dövmelerin dini içerik taşıdığını söylüyor. Bilindiği üzere, antik Mısır tanrıçası Hathor, genelde inek kafası veya inek kulakları ya da tamamen inek olarak tasvir edilirdi. Hathor; neşe, aşk ve anneliğin vücut bulmuş haliydi.

 

Toplam 30 dövmenin süslediği mumyanın ensesinde ve omuzlarında “Wadjet” gözleri var. Yani, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, kutsal gözlerin kadına bakanları izlediği illüzyonu yaratılmaya çalışılmış. Ayrıca, dövmeler kadın kıyafet giydiğinde bile herkes tarafından görülebilecek yerlerde yer alıyor. Bu durumla, kadının yaşadığı dönemde ne kadar dindar ve kutsal bir insan olduğunu herkese hatırlatmak istediği söylenebilir.

 

3000 yıllık kadın mumyasında bulunan dövmelerin antik Mısır inancındaki ritüellere ve tanrıçalara gönderme yapması, antik Mısır inancında kadınların rolünü yeniden sorgulattı. Mumya, Antik Mısır’ın Yeni Krallık dönemine tarihlendirilene kadar, Yeni Krallık döneminde kadınların dini hayatta aktif rol oynamadığı düşünülüyordu. Ayrıca, Hathor gibi tanrıça veya rahibeler çok yaygın değildi. Fakat yeni keşfedilen bu dövmeler, antik Mısır kadınlarının Yeni Krallık döneminde dini alanda etkilerini kaybettiği görüşüne meydan okuyor. Araştırmacılar, kadının yaşadığı dönemde ritüellerin merkezinde yer alan önemli bir dini figür olduğunu iddia etti.

 

Daha önce de Mısır mezarlarında 3 tane daha dövmeli mumya bulunmuştu. Fakat bu dövmeler noktalar ya da tireler gibi şekilleri barındıran Nubi tarzında dövmelerdi. Yeni ortaya çıkan bu dövmeler, gerçek hayattan aldığı detaylı figürlerden dolayı bir ilk olarak adlandırılabilir.

 

Bu keşiften sonra geriye dönüp birçok mumya bedenini inceleyen ekip başka dövmelere de rastladı. Daha önceden birçok mumya bulan fakat bu mumyaların dövmelerini fark etmediklerini söyleyen araştırma ekibi, eskiden buldukları mumyaları tekrar keşfetmek için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

 

Kaynak: ibtimes