36.4 MİLYON YILLIK FOSİL KALINTILARI BALİNALARIN EVRİMİNDEKİ BOŞLUKLARI DOLDURABİLİR

Bilim insanları keşfettikleri 36.4 milyon yıllık fosil kalıntılarıyla balinaların evrimindeki önemli bir boşluğu doldurduklarını düşünüyor.

Günümüzde çubuklu balinalar, mavi ve kambur balinalar da dahil olmak üzere dünyanın en büyük memelerindendir. Araştırmacılar onların ispermeçet ve gagalı balinalar gibi dişli balinalarla ortak bir atayı paylaştıklarını bir noktada biliyor olsa da, şimdiye kadar bu iki grubun nasıl ayrıldığı konusu gizemli kaldı.

 

Fakat 2010 yılında Peru'nun güney kıyılarında ortaya çıkarılan fosilleşmiş kalıntıların analizi, aile tarihindeki boşlukların doldurulmasına yardımcı olabilir. Yeni tanımlanan türler Mystacodon selenensis olarak adlandırıldı ve bilinen en eski çubuklu balina örneğinden yaklaşık 2 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edildi. Araştırmacılar 36.4 milyon yıllık fosilleşmiş bu kalıntıların, yiyecekleri süzmek için diş yerine baleen adı verilen süzgeç benzeri tarakları kullanan ilk balinalara ait olduğu düşünüyor.

 

Belçika Kraliyet Enstitüsü Doğa Bilimleri araştırmacısı Oliver Lambert, bu kalıntıların 38 veya 39 milyon yıl önceye tarihlendirildiğini söyledi ve bu nedenle en eski türlerinden tahminen 2-3 milyon yıl daha genç olduğunu belirtti.

 

Memeli deniz hayvanları, modern balinalar, yunuslar ve yunus ailesinden bir tür balık olan domuz balığı memelerinden oluşan çeşitli bir gruptur. Yaklaşık 55 milyon yıl önce, yunuslardan çok köpeklere benzeyen bu tuhaf memeliler bir gruba ayrıldı. Bu balina atalarının popülasyonları daha aerodinamik hale gelerek suda yaşamaya adapte oldu. Yaklaşık 41 milyon yıl önce, bazilosaurit adı verilen bir grup hayvan, suda tam zamanlı olarak yaşayan ilk balinaydı. Sonraki 10 milyon yıl içerisinde, memeli deniz hayvanları iki çeşide ayrıldı (dişli balinalar ve çubuklu balinalar).

 

Balinaların evriminde anahtar bilgiler Hindistan, Pakistan, Peru ve hatta Antarktika bölgelerinden geliyor. Fosille ilgili araştırmalar ve daha da ara örneklerin ortaya çıkması, balinaların evrim geçmişi hakkındaki ayrıntıları doldurmaya devam edecek ve neden iki grup deniz memelilerinin köküne sahip olduğumuzu gösterecek. 

 

http://www.sciencealert.com