38 BİN YILLIK GRAVÜRLER NOKTACI TEKNİĞİN İLK İNSANLAR TARAFINDAN KULLANILDIĞINI ORTAYA KOYDU

Fransa’nın Vézère Vadisi´nde bulunan Abri Cellier, 35 bin yıllık geçmişiyle önemli bir arkeolojik sitedir. Burası Avrupa’nın en eski insan kültürü olan Aurignacian kültürünün temsil edildiği yerlerden bir tanesidir.

Yeni kazılar, Aurignacian tekniği ile Vincent Van Gogh ve Camille Pissarro gibi ikonik modern ressamların eserleri arasında bir bağ olduğunu ortaya çıkaran yeni buluntuların keşfedilmesine yol açtı.  Noktacı tekniğin 1880’lerde geliştiği ve daha büyük bir görüntü yanılsaması yaratmak için küçük noktalar kullanan sanatçıların tablolarında uygulandığı düşünülüyordu. Ancak yeni yapılan bir keşif, bu tür uygulamanın en eski kökenlerine işaret ediyor olabilir.

 

Araştırmanın lideri antropolog Randall White, modern sanatçıların tekniklerine oldukça aşina olduklarını fakat şimdi noktacı tekniğin Avrupa’nın en eski modern insan kültürü olan Aurignacian kültüründe uygulanmış olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

 

Bir Kazının Hikâyesi

 

Arkeologların Avrupa’daki Erken Üst Paleolitik ve Aurignac kültürünü anlamaları için merkez; Vézère Vadisi'nde bulunan Aurignacian sanatıydı. Oymalı, boyalı ve noktacı 15 kireçtaşı blokunun keşfedilmesine yol açan Dordogne’deki Abri Cellier ilk kez 1927 yılında kazıldı. 2014’te ise arkeologlardan oluşan bir ekip bu arkeolojik siteye geri döndü. Arkeologlar 1927 kazılarında tespit edilmiş olan 15 gravür haricinde 16 yeni gravür buldu. Bu bloklar toprak altında saklı değildi, ancak 1927’deki kazılarda araştırmacılar tarafından bir kenara bırakılmış ve yorumlanmamıştı.

 

Bazıları mamut ve atların imgelerini içeren bu bloklar 38 bin yıl önceye tarihlendirildi. Bunlar arasında özellikle yünlü mamutların bir imgesi arkeologların ilgisini çekti. Çünkü noktacı bir teknikle yapılmıştı. Bu, ekibin bir yıl içinde bulduğu noktacı teknikle yapılmış olan ikinci gravürdü. Başka bir kaya sığınağının duvarlarında ise yine bu teknikle yapılmış bir gravür daha tespit edildi. Burada Avrupa’da ki bir kuş tasvir ediliyordu.

 

Araştırma, noktacı tekniğin, izole sanat formu olmadığını, Aurignacian kültüründe yaygın olarak kullanıldığını ortaya koydu. Araştırma ayrıca ilk insanların, şimdiye kadar en meşhur modern ressamlar tarafından kullanılan bu zanaate zaten sahip olduklarını gösterdi.

 

http://www.ibtimes.co.uk