4000 YILLIK ŞAMAN FİGÜRÜ

Rusya’nın Transbaykal bölgesinde Largi Nehri yakınlarında 20’den fazla oldukça iyi korunmuş petroglif (kaya üzerine yapılmış resim) bulundu.

Oldukça canlı kırmızı ve turuncu renklerden oluşan 4000 yıllık kaya resimleri Bronz Çağında yaşamış sanatçılar tarafından demir oksit içeren toprak boyasıyla yapılmış. Bulunan resimler arasında en ilgi çekici olanı insana benzeyen bir figür ve yanında bulunan güneşe benzeyen bir daire şekli.

 

Kayaları yakından inceleyen ilk araştırmacı olan Novosibirsk Üniversitesi’nden Dr. Sergei Alkin’nin söylediğine göre insana benzeyen figür bir şamanı ve güneşe benzeyen resim bir davulu temsil ediyor olabilir. Kompozisyonun merkezinde antropomorfik (insan biçiminde) resimler yer alıyor.  Güneşi temsil ettiği düşünülen ve içinde artı şeklinde bir işaret bulunan dairesel bir şekil ile yanına çizilmiş ve insana benzeyen bir figürün kimi veya neyi temsil ettiğini söylemek kolay bir şey değil: avcılar ya da ruhlar olabilir.  Fakat birçok yerel kültürde bu dairesel görsel şaman davullarını temsil eder. Yani insana benzeyen figürün şaman ve güneş işaretiyle tasvir edilen dairenin davul olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaya sanatı yalnızca çizilen resimlerden ve oyma baskılardan ibaret değildir. Bunun ötesinde kültürlerle ilgili şeyler de ifade eder. Bu resimlerin ayinler ve seremonilerle bağlantısı vardır. Genellikte bu tarz resimlerin alt tarafında sunaklar, çeşitli gereçler ve ok başları bulunur. Largi’deki resimli kayanın altında henüz herhangi bir ritüel aktivite belirtisi bulunmadı fakat çalışmalar devam ediyor.

 

Largi’de bulunan diğer resimler arasında birçok nokta ve çizgi bulunuyor. Uzmanlara göre bunları sayı saymak ve numara kaydetmek için yapmış olabilirler. Belki de bu noktalar ve çizgiler aracılığıyla sürülerindeki hayvanların hesabını tutuyorlardı.

 

Largi’deki kaya resimleri yıllar önce yerel bir avcı tarafından tesadüfen bulunmuş ve bölge daha sonra başka insanlar tarafından ziyaret edilmemiş. 2013’te bir vatandaşın haber vermesiyle bilim insanları tarafından da keşfedilen kaya resimleri, ziyaretçiler tarafından zarar görmesini engellemek amacıyla saklanmış.

 

Kaynak: http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/n0682-4000-year-old-art-gallery-found-in-siberia/