40.000 YILLIK KADIN FİGÜRİNİ

Almanya’nın güneybatısında yer alan Hohle Fels Mağarası´nda yeni bir kadın figürini bulundu. Bu yeni keşif, kadın tasvirlerinin Orinrasiyen Döneminde önceden sanıldığı gibi ender bir buluntu türü olmadığını gösteriyor.

Tübingen Üniversitesinden araştırmacılar Almanya’nın güneybatısında yer alan Hohle Fels Mağarası’nda yeni bir kadın figürini keşfetti. Figürinin keşfini yayınladıkları makale ile duyuran Prof. Nicholas Conard ve ekip arkadaşı Maria Malina, mamut dişinden yapılmış bu iki yontuk tip heykel parçasının bir kadın figürinine ait olduğunu belirttiler. Bulunan yeni figürin özellikleri bakımından Hohle Fels Venüsü ile oldukça benzerlik gösteriyor.

Figürin parçalarının birleştirildiğinde ortaya çıkan buluntunun boyutu 23 x 22 x 13 mm olarak ölçüldü. Figürin, Hohle Fels’te daha önceden bulunan melez aslan-adam heykelciği veya başka bir hayvana benzemiyor. Parçalar, bölgedeki tek kadın figürini örneği olan Hohle Fels Venüsü ile benzer özellikler gösteriyor. Figürin parçalarının Blaubeuren Tarihöncesi Müzesinde sergilenmesi planlanıyor

Hohle Fels’te bulunan 40.000 yıllık kadın tasvirleri, bilinen en eski insan tasvirleri olma özelliğini taşıyor. 2008’de bulunan ünlü Hohle Fels Venüsü’ne göre daha gösterişsiz olan figürin parçaları, biçim ve işleniş bakımından büyük benzerlikler gösteriyor. Parçaları bulunan yeni figürinin ayrıca Hohle Fels Venüsü’nden 6 santimetre daha büyük olduğu varsayılıyor. Her iki heykel de Orinrasiyen Dönemi adı verilen, modern insanın Avrupa kıtasında hızlı bir şekilde yayıldığı ve burada yaşayan Neanderthallerin yerini aldıkları döneme tarihlendiriliyor.

Kadın tasvirlerinin Orinrasiyen Döneminde eskiden düşünüldüğü kadar ender bir buluntu türü olmadığını aktaran Prof. Conard, cinsellik, üreme, bereket gibi kavramların Buzul Çağına kadar uzanan uzun bir geçmişi olduğunu belirtiyor.

Kaynak: http://www.uni-tuebingen.de/en/newsfullview-landingpage/article/es-muss-eigentlich-eine-frau-sein.html