54. KÜTÜPHANE HAFTASI: BEYOĞLU BİLİOPERA KÜTÜPHANELERİ TURU

Taksim´den başlayıp Galata´ya kadar inen bir güzergâh, yüzlerce yılı, eski mezarlıkları, paşa konaklarını, bunun yanı sıra parlak eğlence yerlerini, kapanıp gitmiş sinemaları içeren uzun bir sohbet demektir.

27 Mart günü biz de Taksim - Gümüşsuyu - Cihangir - İstiklâl Caddesi - Tepebaşı - Bankalar Caddesi hattında yürüyecek, göreceğimiz binaların hem geçmişinden hem bugününden ve Beyoğlu´nun insanlarından konuşacağız. Fakat en önemlisi, yol boyunca bütün bu geçmişin biriktiği, değerlendirildiği kurumlardan geçeceğiz: Kütüphanelerinde barındırdıkları kitaplar, arşivlerindeki belgeler ve fotoğraflar, düzenledikleri sergiler, konferanslarla geçmişle bağımızı kuvvetlendiren BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı üyesi Alman Arkeoloji Enstitusu, Orient-Institut Istanbul, IFEA (Institut Français d´Études Anatoliennes), Sismanoglio Megaro - Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Anamed, NIT-Netherlands Institute in Turkey, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Swedish Research Institute in Istanbul, SALT Araştırma ve BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı’na yeni katılan Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi, ARIT (American Research Institute in Turkey) ve ÇEKÜL Vakfı Bilgi ve Belge Merkezi bize kapılarını açıyor.

 

Etkinlik tüm gün sürecektir. Tüm kütüphaneci ve Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerine açık ve ücretsizdir. Kayıt zorunludur ve kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır. Kayıt olmak için aşağıdaki adreste yer alan link´e tıklayın. Katılımı kesinleşen kişilere e-posta yoluyla haber verilecektir.

 

Kaynak: https://www.bibliopera.org