6 BİN YILLIK AMULET NASIL YAPILDI?

6.000 yıllık bir amuletin nasıl oluşturulduğunu bilmiyorsanız Fransa’daki bir grup araştırmacının yaptığı gibi yapabilirsiniz: üzerine bir ışık tutun!

 

Araştırmacılar Pakistan’ın Mehrgarh yerleşiminde bulunan amuletin nasıl yapıldığını saptamak için ışıksal görüntüleme (fotolüminesans spektroskopi) adlı bir teknik kullandılar. Bu gösterişli ismine rağmen, ışıksal görüntüleme tekniği, özünde oldukça basit. Örneğin, ilk olarak bir şeye ışık tutun, sonra size dönen ışığı ölçün. Farklı materyaller ışığı farklı miktarlarda yansıtır, böylece nesnelerin hangi malzemeden yapıldığını saptamak için bu ışığı kullanabilirsiniz.

 

 

Araştırma konusu olan amulet, 1974 yılında Pakistan’da Mehrgarh yerleşiminde bulunan bir avuç dolusu amuletten sadece bir tanesi. Mehrgarh, MÖ 7000 ile MÖ 2000 yılları arasında birkaç kez yerleşim görmüş olan arkeolojik bir yerleşim. Merkeze doğru uzanan altı teli olan ve bezemesi olmayan basit dairesel amulet, metal dökümündeki değişimin bilinen en eski örneği. Bu amulet kayıp mum tekniği olarak adlandırılan bir teknik kullanılarak yapılmış. Daha önceki kalıcı kalıp döküm tekniklerinden (ki adı üzerinde tekrar kullanılabilir olan metal kalıpları) farklı olarak kayıp mum tekniği tek seferlik bir seçenektir. Eğer altı telli dairesel bir amulet yapmak isterseniz, önce balmumuyla nesnenin bir kopyasını yapın, ardından nesnenin etrafında bir kalıp oluşturun, kalıba erimiş mumu dökmeden önce eriyik metal dökün ve ısıtın. Metal soğutulduktan sonra kalıbı kırıp açın ve altı telli muskanın gurur sahibi olun.

 

 

Mehrgarh’da bulunan bu amulet, kayıp mum tekniğiyle elde edilebilen tasarımın iyi bir temsili değildir. Ancak şimdiye kadar tanımlanan tekniğin en eski örneğidir. Araştırmacılar ayrıca muskanın çok saf bakırdan tek bir parça halinde döküldüğünü doğrulamışlardır.

 

 

Son olarak araştırmacılar yeni fangled döküm tekniğinin ve kullanılan bakırın kalitesinin karmaşıklığı nedeniyle, amuletin bir tür sembolik veya törensel önem taşıdığını düşünüyorlar. Fakat yine de emin değiller, çünkü fotolüminesans spektroskopisi bize bir nesnenin hangi materyalden yapıldığını ve hatta insanların onu nasıl hazırladığını söyleyebilirken, neden yapıldığını bize hala söyleyemiyor.

 

http://www.popsci.com/bright-lights-illuminate-how-6000-year-old-artifact-was-made