7000 YILLIK KATLİAM

Almanya´da aralarında çocuk ve bebeklerin bulunduğu 26 kişilik toplu mezar bir erken Cilalı Taş Devri katliamı olabilir mi?

7500 yıl önce Ortadoğu’dan ve Anadolu’dan Orta Avrupa’ya tarım yapmak için gelen insanlar yanlarında koyun, keçi ve diğer çeşit evcilleştirilmiş hayvanları da beraberlerinde getirmişlerdir.  Geldikleri yerde ev inşa eden, tarım ürünü yetiştiren, çanak-çömlek yapan ve yerleşik olarak yaşamış olan bu insanlar aynı zamanda organize bir şekilde yapılmış şiddet eylemleri gerçekleştirmiş ya da bu tarz eylemlere maruz kalmış olabilir mi?

Avrupa’daki erken Cilalı Taş Devrinin insanlar için barış dolu bir dönem olup olmadığı arkeologlar tarafından uzun süredir tartışılıyor.  Almanya’da bulunan tüyler ürpertici bir toplu mezar, erken Cilalı Taş Devrinin pek barış dolu geçmediğini ortaya koymakta.

Genel olarak, Avrupa’daki erken Cilalı Taş Devri mezarlarına sadece bir insan bedeni gömülmüştür. Ayrıca,  yaklaşık olarak, kazılan her iki mezarın birinde taş aletler, iyi çanak çömlek ve deniz kabuğu parçalarına rastlanmıştır.

Almanya’da bulunan toplu mezar genel olarak rastlanan mezar türüyle tamamen zıt düşüyor. Açılan toplu mezarda, 13 yetişkin ve en küçüğü 6 aylık olmak üzere 13 çocuğun kemiklerine ulaşıldı. Bulunan toplu mezardaki kafataslarının hepsinde ölümcül olarak nitelendirilebilecek darbe izleri tespit edildi. Hiçbir mezar eşyasının bulunmadığı mezarda, insanların herhangi bir ritüel için kurban edildiğini gösteren bir iz de yok.

Schöneck-Kilianstädten’de bulunan mezar ilk erken Cilalı Taş Devri toplu mezarı niteliğini taşımıyor. Benzer olarak, Almanya Talheim’de 34 kişinin ve Avusturya Schletz-Asparan’da 67 kişinin gömüldüğü toplu mezarlar tespit edilmişti.

Bu üç toplu mezar “Linearbandkeramik (LBK)” olarak isimlendirilmiş bir kültüre ait. LBK’nin ismi çanak-çömleklere işledikleri çizgisel motiflerden gelmekte.

Kaynak: http://digventures.com/2015/08/archaeologists-unearth-a-7000-year-old-massacre/