8 Bin Yıllık Kaya Resmini Tahrip Ettiler

Anadolu´nun belleği olarak kabul edilen 8 bin yıllık kaya resimleri tahrip edildi

Aydın'ın Söke ilçesi Söğütözü mevkinde bulunan 8 bin yıllık kaya resmi üzerine yağ sürülerek tahrip edildi. Bölgede bulunan en iyi korunmuş eser olarak öne çıkan kaya resmi, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi. Aktüel Arkeoloji Dergisi, bölgede yaşayan kişilerle görüşerek konuyu araştırdı. Aldığımız bilgilere göre resmin tamamı üzerine yağ sürülerek tamamen tahrip edilmiş.    Anneliese Peschlow tarafından çalışmaların sürdürüldüğü bölgede, kaya resimleri ilk kez 1994 yılında keşfedilmişti. Türkiye'de ve Yakın Doğu'da benzeri olmayan eserler bir anlamda insanoğlunun belleği durumundalar. Stil ve konu açısından eşsiz olan bu süsleme aynı zamanda Batı Anadolu kaya sanatının ilk tanığı. 

Yaklaşık olarak 18 yıldır devam eden araştırmalar neticesinde bugün sayıları 170'e yükselen resimler korunmayı bekliyor. Aktüel Arkeoloji Dergisi olarak Latmos'ta bulunan kaya resimlerinin UNESCO'nun Kültür Miras Listesi'ne girmesi gerektiğini birçok kez belirttik. Dünya arkeolojisi adına çok önemli olan kaya resimleri çok acil bir şekilde koruma altına alınmalı. 

 

Bölge ve Kaya Resimleri Hakkında Kısa Bilgi 

İlk kez 1994 yılında keşfedilen ve bugün 170’e yükselen bilinen resim sayısı ile Türkiye’nin ve neredeyse dünyanın en özgün kaya resimlerinden birini barındıran Latmos Dağları, bugün birçok acıdan tehlikenin eşiğinde. Stil ve konu açısından eşsiz olan prehistorik süslemeler, Batı Anadolu kaya sanatının ilk örnekleridir. Türkiye’de veya Yakın Doğu’da başka bir yerde benzeri yoktur.

Latmos resimlerinde insan betimlemeleri, kişiye değil bunun yerine sosyal kontekst içindeki insanı gösterir. Değişik gruplama içinde yer alan çok figürlü resimler, çoğunlukla kadın ve erkeklerin çift olarak ele alındığı betimlemelerde, bazıları anne bazıları çocuk çifti olarak da yer alır. Bu resimlerdeki en önemli temanın aile teması olduğu görülür. Bazı resimler düğün sahnelerini betimler. Kadınların erkeklerden daha sık resmedildiği, 500’den fazla insan figürü tanımlanmıştır

Artan feldispat maden ve taş ocakları, kayalık alanı tahrip etmekte ve kaya resimlerini tehlikeye sokmaktadır. Latmos, tüm bunlardan dolayı, UNESCO’nun Dünya kültürel Miras Listesi’ne dâhil edilmeli, hiç değilse Doğal Tarihi bir park olmalıdır. Bu amaçlara yönelik başvurular 1990 yılından beri birçok defa yapılmıştır fakat bugüne kadar herhangi bir başarı elde edilememiştir. 

 

Aktüel Arkeoloji Dergisi