8.000 İMZAYA ULAŞTIK!

Zeugma antik kentinden Amerika’ya kaçırılan ve Amerika’nın Ohio Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesinde dekorasyon amaçlı sergilenen 12 parça mozaiğin Türkiye’ye geri iade edilmesine yönelik Aktüel Arkeoloji Dergisi tarafından başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 8 bin kişinin katılımı sağlandı.

Kampanyayı Başlatan: Aktüel Arkeoloji Dergisi Kampanyanın muhatabı: Bowling Green State University Zeugma’dan Amerika’ya kaçırılan mozaikler iade edilsin Anadolu tarihinin özgün eserleri olan Zeugma Mozaikleri, kaçak kazılar sırasında yağmalanmış, parçalanmış ve yasal olmayan yollarla yurt dışına kaçırılmıştır. Arkeolojik eserler; insanlık tarihini aydınlatmada, insanı anlamada ve geçmişin mirasını bilgi olarak topluma aktarmada önemli rol oynarlar. Bu nedenle, eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişin tanıkları olan bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürür. Her şeyin ötesinde suçtur. Bowling Green State Üniversitesinde dekor amaçlı kullanılan ve Anadolu’ya ait olan mozaiklerin en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu’ya iade edilmesi gerekmektedir.
 
1960 yıllarındaki kaçak kazılarla yurtdışına kaçırılan ve 1965 yılında Bowling Green State Üniversitesi tarafından Manhattan’daki bir sanat galerisinden 35.000 dolara satın alınan Zeugma mozaikleri, 2011 yılına kadar üniversitenin McFall Center binasında tutulmuş, 2011 yılında ise yapılan konservasyon çalışmasının ardından Wolf Center binası, Eva Marie Saint tiyarosunun lobisinde dekorasyon unsuru olarak kullanılmıştır. 2011 yılında ve sonrasında Dr. Stephanie Hooper ve Kutalmış Görkay tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, bu mozaiklerin Zeugma’dan kaçırıldığı kanıtlanmış ve eserlerin Türkiye’ye iadesi konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Tüm kanıtlara ve iade taleplerine karşın mozaikler halen ülkemize iade edilmemiştir. Bowling Green State Üniversitesi sözcüsü Kelly Garrow’un “İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’dan kaçırılan bir çömleğin iadesi on sene sürmüştür ve bu süre normal bir süredir” açıklaması kısa vadede üniversitenin iadeye yanaşmayacağını üstü kapalı bir şekilde göstermektedir. Ayrıca Bowling Green State Üniversitesi öğrencilerinin “Bu eserleri Bowling Green State Üniversitesi satın almış ve restorasyonları için para harcamıştır, bu nedenle burada kalmalıdır” şeklindeki açıklamalarının dile getirilmesi, bu eserlerin iadesinin daha da zorlaştırılacağını göstermektedir. Eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişin tanıkları olan bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürmek, her şeyin ötesinde bir SUÇTUR. Anadolu’ya ait olan ancak Bowling Green State Üniversitesinde dekor amaçlı kullanılan mozaiklerin en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu’ya iade edilmesi gerekmektedir. Aktüel Arkeoloji Dergisi tarafından change. org’da başlatılan kampanyaya yaklaşık 6 bin kişinin daha desteği bekleniyor. 15 bin kişiyle sınırlandırılan bu kampanya eserlerin kendi topraklarına dönmesini hızlandıracak.