850 Yıllık Tarihi Yapıt Notre Dame Katedrali Yandı

Fransa´nın başkenti Paris’in en ünlü yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali´nde yangın çıktı.

 

Paris´in en ünlü yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali´nin çatısında yangın çıktı. Alev alev yanan katedralin çatısının restorasyon sürecinde olduğu ve yangının bu restorasyon çalışmaları sırasında çıkmış olabileceği tahmin ediliyor. Hızla çatıyı saran alevleri söndürmek için çok sayıda itfaiye ekibi yangına müdahalede bulundu. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Paris Notre Dame Katedrali´nde korkunç bir yangın söz konusu. Paris itfaiyesi halen yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile iletişim halindeyiz. Herkesi güvenlik mesafesini korumaya davet ediyorum” dedi. 

 

Paris´in simgesi ve Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali, Dünya Kültür Mirası listesindeydi. Gotik stili, görkemli süslemeleri, pencereleri ve vitrayları, sahip olduğu sanat eserleriyle dünyanın en önemli mabedlerinden biri olan Notre Dame Klisesi 37 şapele, 75 dev sütuna ve 130 metre genişliğe sahip. Katedralin yerinde ilk dönemlerde küçük bir Roma şapheli vardı. Şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı 1163 yılında başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüştü.

 

1334 yılında yapımı tamamlanan kilise Jeanne D’Arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli tarihi olaylara da ev sahipliği yaptı. Fransız devrimi sonrasında şarap mahseni olarak kullanılan kadetral, Napalyon zamanında tekrar kilise olarak kullanılmaya başlandı.

 

Dünyanın en ihtişamlı gotik yapılarından biri sayılan katedral ünlü yazar Victor Hugo´nun ölümsüz eseri, Notre Dame´ın Kamburu´na dekor olmuştu. Katedrali her yıl 13 milyon kişi ziyaret ediyordu.

 

Kaynak: https://www.iha.com.tr

             https://www.cnnturk.com