9 BİN 500 YILLIK MEZARLARDA TÜYLER ÜRPERTEN RİTÜELLER

Antik Brezilya mezarlarında karşılaşılan şok edici ritüeller, burada var olan yamyamlığı ortaya çıkarıyor.

 

Uluslararası bir araştırmacı ekibine göre, Brezilya'da, ölüleri kesme, diş ve kaslarını çıkarma ve muhtemelen yeni cesetler üzerinde yamyamlık gibi mezar ritüellerinin korkunç delilleri ortaya çıkarıldı.
 
 
Brezilya’nın doğu merkezindeki bir mağara olan Lapa do Santo’da ortaya çıkarılan 9 bin 500 yıllık kalıntılar, bölgede karışık cenaze törenleri gerçekleştiren insanların en eski belgelerini bize sunuyor.
 
 
Almanya Tübingen’deki Erberhard-Karls Üniversitesinden André Strauss, anıtsal mimari veya mezar hediyelerinin olmadığını ve taze cesetlerin parçalarının özenle hazırlanmış ritüellerde kullanıldığını söylüyor.
 
 
10 bin - 10 bin 600 yıl önceki tarihten itibaren, Lapa do Santo, tüm cesetlerin gömülme yeri olarak kullanıldı. 9 bin 400 - 9 bin 600 yıl önceki bir tarihte, Strauss ve meslektaşlarının cesetlerin “manipülasyon” ve “redüksiyon” olarak adlandırdığı şeyi içeren daha karmaşık cenaze ritüelleri yapıldı.
 
 
Araştırmacılar 26 insan mezarı üzerinde araştırmalar yürüttü. Avcı-toplayıcı toplulukların son derece basit ve homojen olduğu varsayılan Güney Amerika’nın bir bölgesindeki kalıntıların çeşitliliği ve karmaşıklığı karşısında şaşkınlık içinde kaldılar.
 
 
Strauss bu mezarlarda, kesme ve doğrama izleri olan kemikler, ateşe maruz kalmış kalıntılar, kesilmiş ellerle birlikte gömülmüş bir kafatası ve tüm dişlerin kasıtlı olarak söküldüğü kafataslarının olduğunu söylüyor. Hatta bir vakada bir kafatası cenaze kabı olarak kullanılmış. Aynı bireyin tahrip olmuş ve yanmış kemikleri bu kabın içine depolanmış.
 
 
Araştırmacılar ayrıca, kesilmiş ve deriden ayrılmış kemikler üzerinde kemirme izlerinin olduğundan bahsediyor. Bu bir tür yamyamlık ritüeli...
 
 
8 bin 200 - 8 bin 600 yıl önceki tarihte, bir değişiklik görülüyor. Bu tarihte çukurlar, bedene zarar vermeden tek bir kişinin kemikleriyle dolduruluyor.
 
 
Bu bulgu zaten 10 bin yıl öncenin Güney Amerika’sında büyük bir kültürel çeşitliliğin olduğunu kanıtlıyor.
 

http://www.seeker.com/gruesome-rituals-detected-in-9500-year-old-brazil-gravesin-2115774866.html