9 BİN 500 YILLIK NEOLİTİK BİR İNSANIN YÜZÜ YENİDEN YAPILDI

British Museum’dan arkeologlar, 9 Bin 500 yıl önce günümüz Filistin topraklarında bulunan kutsal Eriha (Jeriho/Ceriko) kentinde yaşayan bir adama ait yüzü yeni baştan yaptı.

“Eriha Kafatası” 1953'te İngiliz arkeologlar tarafından bulundu. Ancak şimdiye kadar hiç kimse onun neye benzediğini bilmiyordu. Bilim insanları ise adamın gerçek kimliğini tespit edemedi. Sadece önemli biri olduğu hakkında spekülasyon yapıyorlardı. Bu düşünce, adamın ölümünden sonra insanların kafatasını alçıyla doldurmak üzere almasına dayandı. O zamanlar, sıvalı kafatasları, Mısırlıların mumyalama uygulaması gibi bir ritüeldi.

 

Tüyler ürperten uygulama, ölü kişinin yüzünü boyamadan ve göz yuvalarını doldurmadan önce cesedin kafatasını çıkarmayı ve sıva ile doldurmayı içeriyordu. Vücudun geri kalanı ise aile evinin altına gömülüyordu.

 

“Eriha kafatası”, birkaç sıvalı kafatasının yanına yerleşmiş olarak bulunmuştur, ancak şimdiye kadar grubun en iyi korunmuşu bu kafatasıdır. British Museum küratörü Alexandra Fletcher, “O öldüğünde kesinlikle olgun bir bireydi. Ama onun kafatasının veya yanına gömülmüş olan diğer kafataslarının sıvanmak için neden seçildiğini tam olarak cevaplayamıyoruz” dedi.

 

Bir görüşe göre bu bireylerin yaşamları boyunca eriştikleri başarılar, ölümlerinin ardından hatırlanmalarına yol açmış olabilirdi.

 

Bilim insanları ürkütücü mezar uygulamalarını araştırmak ve kafatasının taranması için, kafatasını Londra’nın Doğal Tarih Müzesi'ndeki Görüntüleme ve Analiz Merkezine gönderdi. Burada, mikro-CT taraması kafatası hakkında bir dizi yeni bilgiyi gözler önüne sermiştir: Kafatasının bir zamanlar burnu kırılmıştır, alçının altında çenesi eksiktir ve ayrıca kafa bağlama uygulaması geçirmiştir. Böylece yeni yeni toplanan tüm detaylar, adamın kafasını doğru bir alçı sıvama ile yeniden yapmaya izin verdi.

 

Büyüleyici yeni model adamın yaşamına yeni bir bakış açısı sunmasına rağmen, onun geçmişini ve kültürünü keşfetmek için daha fazla iş yapılması gerek.

 

Fletcher, “Alçının altındaki insan kalıntılarından DNA alınabilseydi, şu anda bu kişinin saç ve göz rengini bulmak için az bir şansımız olabilecekti. Az bir şans diyorum, çünkü bu antik insan kalıntılarındaki DNA korunması, herhangi bir bilgi elde etmek için çok fakir olabilir."

 

Yeniden yapılandırılan bu yüz, Şubat ortasına kadar Londra'daki British Museum'da sergilenecek.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr