99 MİLYON YILLIK İLK DİNOZOR KUYRUĞU BULUNDU

99 milyon yıllık bir dinozorun kuyruğu, kemikler, yumuşak dokular ve hatta tüylerle birlikte, bir kehribar (çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi) içinde korunmuş olarak bulundu.

Yarı saydam Orta-Cretaceous (Mezozoik dönemin sonu) kehribar örneği (kurutulmuş bir kayısının kabaca boyutu ve şekli), dinozorların tüyleri ile kuşların tüyleri arasındaki en erken farklılaşma anlarını yakaladı. CT taramaları ve bu örneğin mikroskobik analizi uzun, ince bir kuyruğun ortasından veya ucundan 8 vertebraeyi (omur/omurga) açığa çıkardı. Bunlar başlangıçta 25’den fazla vertebrae’den meydana gelmiş olabilir

 

Araştırmacılar, kuyruk yapısına dayanarak, bunun, tyrannosaurslardan (bir dinozor türü) modern kuşlara kadar her şeyi içeren teropot (kısa ön uzun arka bacaklı bir dinozor türü) dinozorlar grubunun bir parçası olan yavru coelurosaur’a (bir dinozor türü) ait olduğuna inanıyor.

 

Tüylü, Ama Uçabiliyor Muydu?

 

Bu etkileyici örnekte eklemli kuyruk omurlarının varlığı, araştırmacılara göre tüylerin tarih öncesi bir kuşa ait olma olasılığını ortadan kaldırıyor. Modern kuşlar ve onların en yakın cretaceous ataları, kuyruk tüylerinin tek bir birim halinde hareket etmesini sağlayan pygostyle adı verilen birleşik kuyruk vertebrae dizisine sahiptir.

 

Aynı araştırma ekibi tarafından bu yılın Haziran ayında yapılan bir raporda, kehribar içinde korunmuş olan Cretaceous dönem kuşkanatlarının tüylerinin modern kuşların tüylerine oldukça benzediğini ortaya çıkardı.

 

Kanada’nın Kraliyet Saskatchewan Müzesindeki omurgasız paleontolojinin küratörü olan Ryan McKellar’a göre mevcut çalışma, dinozor kuyruğunun, örnekte görülen tüyler türüne dâhil edildiğinde muhtemelen uçuşa elverişli olmayacağı sonucuna varıyor. Aksine, bu tür tüyler sinyalizasyon işlevi görebilirdi ya da sıcaklık düzeninde rol oynayabilirdi.

 

Takıya Yönelik, Ancak Gümüş Astarlı

 

Kehribar örneği Kuzey Myanmar’ın Kachin eyaletindeki Hukawng Vadisi’ndeki bir madenden geldi. Bu kehribar, muhtemelen Cretaceous döneminden itibaren dünyanın en büyük hayvan ve bitki yaşamını içinde barındırıyor. Bu kehribar, Xing ve onun araştırma ekibi tarafından 2015 yılında Kachin eyaletinin başkenti Myitkynia’da tanınmış bir kehribar pazarında toplanan, önemli kalıntıları olan bir düzineden fazla kehribar örneklerinden biriydi. Diğer örneklerden ikisi, bu yaz başlarında yayınlanan dinozor dönemi kuşkanatlarını içeriyordu.  

 

Bu çalışma bir zamanlar dinozorun yumuşak dokusunda bulunan kan hemoglobininden ayrışan bir demirin varlığını da açığa çıkardı.  

 

Bu arada Xing, Myanmar hükümeti ile Hukawng Vadisini kontrol eden Kachin Bağımsızlık Ordusu arasındaki on yıllardır süren bir çatışmanın "yaklaşan sonunun”, kehribar madenlerine bilimsel erişimi ve bunun sonucunda muhteşem keşiflerin artmasına yol açacağına inanıyor. Xing, “Belki de tam bir dinozor bulabiliriz” tahmininde bulundu.