ABD 30 YIL ÖNCE ÇALINAN BİR LAHİT PARÇASINI YUNANİSTAN´A İADE ETTİ

Manhattan Bölge Savcılığı antik bir lahit parçasının Yunanistan’a geri verildiğini açıkladı.

Manhattan Bölge Savcılığı, devam eden uluslararası bir operasyon kapsamında, arama izni ile Midtown Manhattan’da bir galeriye girdi ve antik lahit parçasını ele geçirdi. Savcılık bürosu, bu parçanın 1988 yılında Yunanistan’dan çalındığını, yurtdışında kaçakçılık yapanlar vasıtasıyla Avrupa’dan New York’a getirildiğini aktardı. Çalındığına dair kanıtlar sunulduktan sonra, galeri merkezi parçayı geri vermek durumunda kaldı. Parça Atina Ulusal Arkeoloji Müzesinde halka sergilenmek üzere Yunanistan’a geri dönüyor.

 

Uzmanlarca söz konusu bu parça MS 200 yıllarına tarihlendirildi ve Antik Yunanlar ile Troialılar arasında gerçekleşen savaşı tasvir ettiği belirtildi.
 

Yunan başkonsolosu Konstantinos Koutras, Yunanistan’ın geçmişte tarihi eser kaçakçılığından ötürü çok acı çektiğini ve bugüne kadar Antik Yunan mirasının önemli bir kısmının tüm dünyaya dağılmış olduğundan dolayı duyduğu üzüntüye dile getirdi.

 

Manhattan bölge savcılığı bürosu, şimdiye kadar yürüttüğü kaçakçılık operasyonlarında birçok antik eseri ele geçirdi ve ülkelerine iade etti. Bunlar arasında Sicilya’dan çalınan ve Ağustos 2014’te iadesi gerçekleşen birkaç madalyon, Nisan 2016’da çalınan ve Pakistan’a geri gönderilen 2. yüzyıl Budist heykelleri ve Mayıs-Haziran 2016’da çalınıp daha sonra Hindistan’a geri gönderilen iki bronz heykel ve dört oyma eser vardı.

 

http://www.cbsnews.com