Acemhöyük’ün 50. yılı

Nice yıllara Acemhöyük

 

Batı Anadolu’da gerçekleştirdiğimiz “Keşif Yolculuğumuz”’un son gününde değerli dostumuz Murat Özgüç’ten bir davet geldi. Aksaray’da gerçekleştirilen Anadolu’nun en önemli höyük kazılarından biri olan Acemhöyük kazısını ziyarete gidiyordu ve bu ziyaretinde ona eşlik etmemizi rica etti. Anadolu arkeolojisi adına tartışmasız çok büyük bir öneme sahip olan bu yerleşime gitme fikri bile yorgunluğumuzu unutturdu. Hiç düşünmeden yola çıktık. İstanbul-Nevşehir uçuşumuzun ardından 45 dakikalık bir araba yolculuğunun ardından Aksaray’a bağlı Yeşilova kasabasında bulunan Acemhöyük’e vardık. 

 

1962 yılında hocaların hocası, Prof. Dr. Nimet Özgüç tarafından başlatılan kazı, bugün ikinci nesil tarafından araştırılmaya devam ediyor. Prof. Dr. Nimet Özgüç ve şimdiki kazı başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan ile Acemhöyük kazılarını ve arkeolojinin Türkiye’deki tarihini konuşmak, bizim adımıza ilk dersini dinlemek için üniversite sıralarına giden arkeoloji öğrencileri gibi heyecan vericiydi.

 

Acemhöyük’ün 50. Yılı

 

1962 yılında başlayan ve o yıldan beri sadece bir sezon ara verilen Acemhöyük kazıları, 50 yıldır devam ediyor. Anadolu’nun bu önemli yerleşimi şimdiye dek birçok eser ve bilgi vererek Anadolu arkeolojisinin aydınlatılmasına yardım etti. Biri yurtdışında olmak üzere dört ayrı müzedeki eserleri ile müzelere de hayat verirken, 50. yılında ilk günkü heyecanı ile araştırılmaya devam ediyor. Ziyaretimiz sırasında Acemhöyük kazılarının 50. yılı kutlamalarına katılma şansımız oldu. Bu güzel gecede başta hocalarımız Prof. Dr. Nimet Özgüç ve Prof. Dr. Aliye Öztan olmak üzere tüm kazı ekibine konukseverlikleri için sonsuz teşekkürler.

 

Nice Yıllara Acemhöyük...

 

Editörün Notu: Ziyaretimiz sırasında Prof. Dr. Nimet Özgüç ve Prof. Dr. Aliye Öztan ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşi, gelecek sayılarımızda yer alacak.

 

Mehmet Bezdan