ADALAR MÜZESİ AÇILIYOR

İstanbul’un ilk “Kent Müzesi” olma özelliğini taşıyan Adalar Müzesi’nin ön açılışı geçtiğimiz günlerde yapıldı. ”Ada Sahilleri’nde Bekliyorum”, “Adalılar” ve “Adalar’da İz Bırakanlar” olmak üzere üç geçici sergiyle açılışı yapılan Adalar Müzesi’nin resmi açılışı 10 Eylül’de yapılacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Projeleri kapsamında Adalar Vakfı, Adalar Belediyesi ve Adalar Kaymakamlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda hayata geçirilen projede, Adalar’ın İstanbul ile iç içe tarihinden 600 milyon yıllık tarihinden kesitler yer aldı.

Ön açılışa özel gerçekleştirilen etkinliklerden bir diğeri ise “Zırhlı Balık” video gösterimi oldu. 600 milyon yıllık Adalar geçmişinin 400 milyon yıl önce Ada sahillerinde yaşayan önemli tanığı “Zırhlı Balık”, jeolojik oluşum hikayesinin anlatıldığı video gösterimi ile ön açılışa renk kattı.                                                                                                                                                                                   04.08.2010