ADANA´DA BİR ARABANIN BAGAJINDA 18. YÜZYILDAN KALMA TARİHİ İKONA ELE GEÇİRİLDİ

Adana´da polis ekiplerinin arama yaptığı bir otomobilin bagajında, 18´inci yüzyıldan kalma, ceylan derisi üzerine işlenmiş İsa´nın havarilerinden birinin ikonası ele geçti.

Adana'da Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde seyir halindeki bir otomobili sürücüsünden şüphelenerek durdurdu. Araçta arama yapan polis, bagajda rulo halinde üzerinde, 'Büyük Archireus' yazan ceylan derisine yapılmış ikona buldu. İkonanın tarihi eser olabileceğini değerlendiren polis, araçtaki E.G. ile H.G.'yi gözaltına aldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen şüpheliler ifadelerinde, "Suriye'den gelen bir vatandaşın bize borcu vardı. Karşılığında bunu verdi. Tarihi değeri olduğunu bilmiyorduk" dedi. 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Müze Müdürlüğü görevlileri tarafından incelenen ikonanın çok değerli olduğu belirtildi. 18'inci yüzyıldan kaldığı düşünülen 178 santimetre boyunda, 75 santimetre enindeki ikona, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlilerine teslim edildi.