AKDENİZ DİYETİ 7.500 YIL ÖNCE ÜRDÜN VADİSİ’NDE ORTAYA ÇIKMIŞ OLABİLİR

İsrail, Ürdün Vadisi’ndeki prehistorik Tel Tsaf yerleşmesinde elde edilen yeni bulgular, bölge sakinlerinin günümüzden 7.500 yıl öncesinde Akdeniz diyetini uyguladıklarını gösteriyor.

 

 

İsrail, Ürdün Vadisi’nde yer alan bir prehistorik yerleşme olan Tel Tsaf’ta yürütülen arkeolojik kazılarda ortaya çıkan yiyecek kalıntıları, Akdeniz diyetinin 7.500 yıllık bir geçmişi olduğunu ortaya koyuyor. Yiyecek kalıntıları fasülye ve zeytin türleri, buğday, arpa ve evcilleştirilmiş hayvan türlerine ait et gibi türlerden oluşuyor.

 

 

 

Et kalıntılarının bir mangal çukuru içerisinde keşfedilmiş olması ise bilim insanlarına göre burada bir tür şölen gerçekleştirilmiş olma ihtimaline işaret ediyor. Haifa Üniversitesi, Zinman Arkeoloji Enstitüsünden Prof. Danny Rosenberg, yerleşmede keşfedilen mangal çukurunun, etin kızartılarak yendiği toplumsal şölen faaliyetlerine kanıt oluşturabileceğini belirtiyor. Çukur içerisinde bulunan bütün haldeki bir domuz iskeleti ise, bölgenin prehistorik sakinlerinin diyetinde domuz etinin bulunduğuna işaret ediyor.

 

 

 

Akdeniz diyetinin ortaya çıkışının yeni bir elit sınıfın bölgede yerleşmesi ve avcılığın sona ermesiyle aynı zamana denk geldiğini belirten Rosenberg, Tel Tsaf’taki bulguların 1000 yıl öncesinde, av etinin bölge sakinlerinin diyetinde önemli bir role sahip olduğunu, takip eden yüzyıllar içerisinde ise avcılığın öneminin azaldığına dikkat çekiyor. Rosenberg, 7.500 yıl öncesine tarihlenen Tel Tsaf’ta ortaya çıkan bulguların, bölgede büyük kültürlerin ortaya çıkışının öncesinde gitgide büyüyen kırsal topluluklarda avcılığın yavaş yavaş ortadan kalktığına işret ettiğini belirtiyor.

 

 

 

 

Yerleşmede avlanma yolu ile elde edilmiş et kalıntısına rastlamadıklarını belirten araştırmacılar, zeytin çekirdeği, arpa, buğday ve diğer tahıl türleri gibi botanik izler tespit etiklerini söylüyorlar. Rosenberg, toplulukların daha fazla karmaşıklaşması ile birlikte yiyeceklerinin büyük bir kısmını kendileri üretmeye başladıklarını ve avcı-toplayıcılıktan gitgide uzaklaştıklarını aktarıyor.

 

 

Çeviri: Deniz Genceolu

Kaynak: https://www.timesofisrael.com/dig-in-mediterranean-diet-first-appeared-in-the-jordan-valley-7500-years-ago/