AKKALE ANTİK KENTİNİ TURİZME KAZANDIRACAK GİRİŞİM

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Kanlıdivane antik kentindeki çevre düzenlemesinin ardından, yine bu bölgede bulunan Akkale antik kentinin turizme kazandırılması için kollar sıvandı.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Orhan Sarı, Mersin Üniversitesi Rektörü Başdanışmanı Doç. Dr. Erol Yaşar, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nida Naycı ve ETSO yönetim kurulu üyeleri bir süre önce çevre düzenlemesi yapılan Kanlıdivane antik kentinde incelemelerde bulundu. Orhan Sarı, Kanlıdivane'deki çevre düzenlemesinin başarıyla hayata geçirildiğini, şimdi amaçlarının bu projeyi daha da geliştirerek Akkale antik kentine uygulamak istediklerini söyledi. Başta Akkale antik kenti olmak üzere Erdemli bölgesindeki tarihî ve kültürel değeri yüksek kalıntıların ayağa kaldırılması için oda olarak katkı sunmak istediklerini belirten Sarı, şunları kaydetti:

 

"Buraya tıpkı Kanlıdivane antik kentinde uygulanan projenin biraz daha geliştirilmişinin uygulanması konusunda proje hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunacağız. Kabul görürse Akkale antik kenti kalıntılarının ayağa kalkması için destek sağlayacağız." Mehmet Doağner/ (DHA)