ALACAHÖYÜK´TE MADEN ATÖLYESİ TESPİT EDİLDİ

Alacahöyük´te bu sene yapılan kazıların neticesinde, bir maden atölyesinin varlığını kanıtlayan iki adet bakır külçe çıkarıldı.

Çorum’da yer alan Alacahöyük kazı alanı Orta Anadolu’nun en önemli Hitit yerleşim merkezlerinden biridir. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk milli kazı alanı olan Alacahöyük’te bu sene yapılan kazıların neticesinde 3700 senelik bir maden atölyesi gün yüzüne çıkarıldı.

Alacahöyük kazıları 2009 yılından beri Ankara Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmekte. Kazı başkanı Prof. Aykut Çınaroğlu’nun yaptığı açıklamaya göre, bu seneki kazılarda bir maden atölyesinin varlığını kanıtlayan iki adet külçe (bullion) bulundu.

Birçok eşyanın üretiminde kullanılan külçelerin 3700 yıl kadar öncesine kadar tarihlendiği sanılıyor.

Prof Çınaroğlu “Atölyede her sene yeni bölümler ve odalar açılıyor. Bu sene 20 günlük bir çalışmadan sonra atölyenin duvarlarını bulduk. Alacahöyük’ün bulunduğu alan üçüncü derece deprem bölgesi olmasına rağmen duvarların düzgünlüğü ve sağlamlığı bizi oldukça şaşırttı” dedi.

Bulunan bakır külçelerin kaynağının tespit edilebilmesi için Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğüne teslim edildi.

Kaynak: www.hurriyetdailynews.com/ancient-hittite-mine-factory-surprises-archaeologists--.aspx?pageID=238&nID=87098&NewsCatID=375