ALİAĞA’DA TERMİK SANTRAL HAFRİYATI BAŞLADI!

Aliağa’da kurulmak istenen termik santral projesi yine gündemde. Azerbaycan devletine ait SOCAR isimli petrol ve doğal gaz şirketi, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı komşuluğunda gerçekleştirmeyi planladığı termik santral için hafriyata başladı.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Arapçiftliği mevkiinde yapılmak istenen termik santral ve RES (Rüzgar Enerji Santrali) projesi geçtiğimiz Mart ayı başında gündeme gelmişti. Projenin hayata geçirileceği arazinin bir bölümünün 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde yer alması nedeniyle burada bulunan arkeolojik kalıntıların zarar görmesinden endişe edilmişti. İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün almış olduğu kararla sit alanı içerisinde kalan alanlarda hiçbir uygulama yapılamayacağı, sit alanı dışında kalan alanlarda gerçekleştirilecek tüm uygulamaların ve hafriyat çalışmalarının ise ancak müze denetiminde gerçekleştirilebileceği belirtilmişti. Fakat, proje alanının sit alanı içinde kalan kısmında gerçekleştirildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, henüz ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) süreci devam ederken alanda hafriyat çalışmalarına başlandı. 

 

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, ilgili koruma kuruluna ve İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne konuyla ilgili ihbarda bulundu. Yazılı olarak yapılan ihbarda söz konusu hafriyat çalışmasıyla ilgili bilgi ve gereğinin yapılması talep edildi.

 

Çalışmaların kurul kararına aykırı bir şekilde gerçekleştirildiğini savunan EGEÇEP ve Ekoloji Kolektifi de, savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

 

Hayata geçirilmek istenen proje ve alanın arkeolojik önemi

 

Azerbaycan devletine ait SOCAR isimli petrol ve doğal gaz şirketi, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nın yakınına 2 termik santral, bir endüstriyel atık depolama alanı, 17 adet türbinden oluşan Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ile liman ve boru hattı inşa etmek istiyor. 2012 yılında İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun, projeyi değerlendirmek üzere yaptığı saha çalışmasında, antik döneme ait "merdiven" kalıntısı, "liman olması muhtemel alan" ve "antik taş ocakları" bulunmuş ve bu kültür varlıklarının bulunduğu alanlar aynı yıl 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişti.

 

Fotoğraflar: Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi