ALMANYA´NIN ÜNLÜ PERGAMON MÜZESİ 2026 YILINA KADAR ZİYARETÇİLERE KAPALI OLACAK

Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi cezbeden Pergamon Müzesi, Berlin’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Alfred Messel tarafından tasarlanan bina 1930 yılında açıldı ve “Müzeler Adasında” açılmış olan beş müzenin sonuncusu oldu.

Şimdilerde, Mimar O.M.’nin planlarına dayalı onarım ve iyileştirme çalışmaları sonrasında dördüncü bir kanat Pergamon Müzesi’ne eklenecek. Böylece konuklar, Mısır, Yakın Doğu, Yunan ve Roma anıtsal mimarileri arasında eşsiz bir tura çıkacak. Binanın onarım ve iyileştirme çalışmalarında birkaç evre olacak. Dolayısıyla, müze ziyaretçilere tamamen kapalı olmayacak.

 

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre müzenin onarım çalışmalarında, tüm bölümler kapalı olmayacak. Miletos Agora Kapısı, İştar Kapısı ve Babil Geçiş Yolu salonları tadilatın ilk aşamalarında halka açık olacak. Bundan önce 2012 yılında müzenin kuzey kanadı, 2014’ün sonbaharında ise Pergamon Sunağı Salonu halka kapatılmıştı. Planlamalara göre, 2019 yılında müzenin kuzey kanadı tekrar açılacak. 2019’dan sonra da güney kanat yenilenip, dördüncü bir kanat inşa edilecek. Ayrıca müzeye yeni bir giriş yapılacak.

 

Bu onarım çalışmaları başlamadan önce müzede, farklı yıllarda çeşitli onarımlar yapılmış ve acil durumlar için tedbirler alınmıştı. 2007-2009 yılları arasında ise kornişler/pervazlar yenilenmişti. Müzenin 2025-2026 yıllarında ziyaretçilere tekrar açılması bekleniyor.

 

https://www.museumsinsel-berlin.de