ALTAMURA ADAMI EN YAŞLI NEANDERTAL DNA ÖRNEĞİNİ SUNUYOR

İtalya’da araştırmacılardan oluşan bir ekip Altamura Adamı’nın bir Neandertal olduğunu doğruladı. Kemik kalıntıları üzerinde bulunan kalsite üzerinde yapılan analizler bu Neandertalin 128 bin ila 187 bin yıl yaşında olduğunu gösteriyor. Ekip, İnsan Evrimi Dergisi’nde yayınladıkları makalelerinde küçük bir kemik örneğini nasıl çıkardıklarını, onun üzerinde yaptıkları analizleri ve analizler sonucunda elde edilen bilgiyi paylaşıyor.

İtalya’da araştırmacılardan oluşan bir ekip, Altamura Adamı’nın bir Neandertal olduğunu doğruladı. Kemik kalıntıları üzerinde bulunan kalsit üzerinde yapılan analizler bu Neandertalin 128 bin ila 187 bin yıl yaşında olduğunu gösteriyor. Ekip,  İnsan Evrimi Dergisi’nde yayınladıkları makalelerinde küçük bir kemik örneğini nasıl çıkardıklarını, onun üzerinde yaptıkları analizleri ve analizler sonucunda elde edilen bilgiyi paylaşıyor.

Altamura Adamı, 1993 yılında İtalya’da bir mağarada, mağara araştırmacıları tarafından bulundu. Buluntu, Bari Üniversitesi’ndeki uzmanlara haber verildi. Kalıntılar, kayaya kaynamış durumda ve kalın bir kalsit tabakasıyla kaplanmış durumdaydı. Bu durumdaki kalıntıları kazarak çıkarmaya çalışmak kalıntılar üzerinde geri dönülmez hasarlar bırakacağından, kalıntılar yirmi yılı aşkın bir süre yerlerinde bırakıldı ve araştırmalar, araştırmacıların zaman zaman yapabildikleri gözlem ve çalışmalar şeklinde ilerledi. Bu nedenle, kalıntıların morfolojisi ve yaşı hakkında bazı tartışmalar ortaya çıktı. Daha sonraki çalışmalar ise kalıntıların Homo grubuna ait olan ve Avrupa’da 200 bin ila 400 bin yıl önce yaygın olarak bulunduğu düşünülen arkaik Neandertale ait olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, altı yıl önce başladıkları projeleri ile küçük bir omuz kemiğini yerinden çıkarmayı ve çalışma için laboratuvara getirmeyi başarmış durumdalar. Uranyum-thorium tarihleme analizi, kemiğin üzerindeki kalsitin 172 bin ila 130 bin yıl öncesinde, yani sondan bir önceki dördüncü buz çağı zamanında oluştuğunu ortaya çıkardı. Ekip, kemik parçasından DNA örneği çıkarmayı da başardıklarını belirtirken, elde edilen bütün sonuçların ve elde edilen yaş aralığının bu kalıntıların şu ana kadar bulunan en eski Neandertal kalıntıları olduğunu söylemekteler.

Araştırmacılar, Altamura Adamı’nın böylesi bir yerde bulunmasını bir kuyuya düşmesi ve orda mahsur kalmış olmasına bağlıyorlar. Tahmin edilen bir diğer nokta ise Altamura Adamı’nın açlıktan ya da su kaybından dolayı hayatını kaybettiği. Araştırmacıların bir sonraki planı DNA örneklerini analiz ederek bir sıralamaya koyup koyamadıklarını görmek olacak. Eğer bunu yapabilirlerse insansıların evrimi hakkında ve Neandertallerin erken tarihi hakkında genel olarak daha detaylı bilgiye ulaşma imkanları olacabilecek.

Kaynak: http://phys.org/news/2015-04-altamura-yields-oldest-neanderthal-dna.html