ALTAY DAĞLARINDA 1700 YILLIK MÜZİK ALETİ KEŞFEDİLDİ

İnek veya atın kaburga kemiği parçasından yapılmış alet, müzik yapabilecek kadar iyi durumda.

Arkeologlar tarafından müzik aletinin bulunduğu kazı çalışmaları, Altay Cumhuriyeti’ndeki Chultukov Log 9 ve Cheremshanka isimli iki yerleşmede sürdürüldü.

 

Yahudi arpı, ağız arpı veya ağız tamburası denilen müzik aletlerinden, tüm olmayan 3 tanesi ilk yerleşme ortaya çıktı.

 

Tüm halde bulunan diğer iki ağız tamburası Cheremshanka yerleşmesinde bulundu. Bunlardan biri tanesi Huns-Sarkat dönemine ait bir zanaatkar tarafından yapılan alet 1580-1740 yıl sonrasında bile müzik yapabilecek kadar iyi durumdadır.

 

Bulunan arplardan biri, 11 santimetre uzunluğunda ve 8,6 santimetre genişliğe sahiptir.

 

Rus Bilimler Akademisinin Sibirya Şubesinin bir parçası olan Novosibirsk’teki Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsününden Prof. Andrey Borodovsky, elde edilen bulguları paylaştı.

 

Borodovsky yaptığı açıklamada, eski ustaların bu aletleri yapmak için kaburga kemiğinin ortasını kullandığını ve bunu da iki parçaya ayırdıklarını belirtti.

 

Tuva Bölgesinde bulunan aletlerin yapım teknikleri, daha çok uzun kemiklerin kullanıldığı Moğolistan ve Sibirya’da bulunanlardan daha farklıydı.

 

Aletler üzerinde yapılan analizler sonucunda Altay bölgesinde bulunan zanaatkarların çok daha gelişkin oldukları ortaya çıktı.

 

Ağıza yerleştirilen arp, dil ile desteklenip parmak vuruşu ile nota üretir. Bu aletler dünyanın en eski enstrümanları arasında yer almaktadır. İsminde Yahudi olmasına rağmen Yahudiler veya Yahudilikle bir ilgisi de yoktur.

 

Dünyanın en eski müzik enstrümanları arasında yer alan bu arplar, Asya ve Okyanusya kabile kültürleri arasında oldukça yaygın olarak kullanılırdı. 14. Yüzyılda bambu ve ahşap parçalardan kesilen arplar, Asya kıtasındakilerden farklı olsalar da Avrupa’da da kullanılmaya başlandı. 

 

Kaynak: http://siberiantimes.com