ALTIN SPİRALLERİN GİZEMİ

Danimarka’nın Zealand Adası’nda bulunan Boeslunde’de Tunç Çağına tarihlenen yaklaşık 2000 altın spiral bulundu.

Danimarka’nın Zealand Adası’nda bulunan Boeslunde’de örneğine daha evvel hiç rastlanmamış Tunç Çağına ait altın spiraller gün yüzüne çıkarıldı. Sayısı neredeyse 2000’i ve uzunluğu 3 santimetreyi bulan altın spirallerin ne için kullanıldığı henüz bilinmiyor.

İnce ve basık altından yapılan spiraller oluşturan tellerin MÖ 900-700’e, yani bölgenin Tunç Çağına tarihlendiği belirlendi. Danimarka Ulusal Müzesi Küratörü Flemming Kaul spirallerin ne için kullanılmış olabileceğine dair bazı önerilerde bulundu. İhtimallerden biri spirallerin bir şapka ya da güneşliğe takılmış püsküller olabileceği. Başka bir ihtimal ise spirallerin bir rahip-kralın saçına örülmüş ya da elbisesine işlenmiş süsler olabileceği.

Spiralleri ortaya çıkaran Kaul ve Vestsjælland Müzesi küratörü Kriestensen, bölgede daha evvel önemli bulguları gün yüzüne çıkarmışlardı. Birkaç yıl evvel bulunan ve yemin yüzüğü olarak adlandırılan dört adet altın kol bandı, ikiliyi bölgeyi tekrar araştırmak konusunda teşvik etmişti.

Alanda daha evvel bir kazı daha yapılmıştı. O kazıda birkaç spiral bulunmuş, spirallerin altın olduğu bir kuyumcu tarafından onaylandıktan sonra ağırlıkları toplamda 200-300 gramı bulan 2000 spiralin bulunacağı kazı çalışmaları başlamıştı. Ek olarak, aynı sezonda spirallerin tarihlendirmesini kolaylaştıran iki altın kaplamalı elbise iğnesi de bulunmuştu.

Spiraller, kazı alanında birkaç metrekarelik alanda, iki ayrı yığın halinde bulundu. İlkinde spiraller 3-4 parçadan oluşan demekler veya sıralar halinde, ikincisinde ise bir yığın halinde bulundu. Spirallerin yığın olarak bulunduğu yerde spirallerin altında bir kutuya ait olduğu düşünülen tahta parçaları bulundu. Kutunun, spirallerin saklanması için kullanılmış olabileceği  öne sürüldü.

Arkeologlar Boeslunde’den bulunan altın spiralleri pek şaşırtıcı bulmuyorlar çünkü bölge Kuzey Avrupa Tunç Çağının en fazla altın çıkarılan alanlarından biri. Christensen spirallerin bulunmasını teşvik eden dört altın kol bandının haricinde kazılarda altı altın yüzüğün daha bulunduğunu belirtti. Buna ek olarak, 1800 yıllarında alandan 500 metre uzaklıkta olan Brogbjerg Banke’de altı altın kap bulunmuştu. Bulunan yüzükler toplamda 3.5 kg kaplar ise 1 kg civarında.

Kaul alanda bulunan altınlardan objelerden yola çıkarak Boeslunde’nin Tunç Çağında yaşamış olan insanlar için kutsal bir yer olduğuna ikna olduğunu, bu tür ağır yüzüklerin ve altın objelerin genellikle adak adanan alanlardan çıkarıldığını belirti. Ayrıca, bulunan altın objelerin rahip-kralın eşyaları olabileceğini, altının parlak ve sarı renginden güneşi dolayı ölümsüzlüğü, sonsuzluğu ve yok edilmezliği sembolize ettiğini söyledi.

Kaynak: http://www.heritagedaily.com/2015/07/gold-spirals-are-a-mystery-to-archaeologists/107703