AMATÖR ARKEOLOGLAR SİCİLYA’DA GÜNEŞ SAATİ KEŞFETTİ

Sicilya’da bir grup arkadaş sıra dışı bir kayaya rastladı. Uzmanlar bu kayanın Tunç Çağından kalma tarih öncesi güneş saati olduğunu saptadı.

Keşfi yapan grubun üyelerinden Giuseppe La Spina, bu arkeolojik keşfi yapmanın önemli bir olay olduğunu fakat son yılların en heyecanlı buluntularından birini keşfetmelerinden dolayı gururlandığını belirtti. Ayrıca güneş saatinin, doğmuş olduğu Sicilya’nın güney kıyısındaki Gela kentinde bulunmasının onu duygulandırdığını da ekledi.

 

La Spina ve meslektaşları II. Dünya Savaşı’ndan kalma sığınakların yüzey araştırmalarını yaparken taşlarla karşılaştılar. Grubun raporları İtalyan arkeolog Prof. Alberto Scuderi tarafından okundu ve bu keşfin bilimsel olarak onaylanmasını önerdi.

 

Arkeoastronomi konusunda uzman olan Scuderi, keşfin incelemesini 3 Ocak Salı günü tamamladı. 21 Aralık’ta yapılan profesyonel bir inceleme, güneş saatinin mevsimi ve gündönümlerini belirlemek için kullanılmış olduğunu doğruladı. Uzmanlar, güneş saatinin çalıştığını kontrol etmek için kameralar, pusula ve GPS Dron kullandılar.

 

MÖ 6 bin ve 3 bin yılları arasına tarihlendirilen Sicilya Stonehenge’i, konum olarak Grotticelle, Ponte Olivo ve Dessueri'nin tarih öncesi nekropollerine çok yakındır. Ancak La Spina'ya göre, sitenin daha çok arkeolojik hazineye sahip olabilme ihtimali "işin gerçekten heyecan verici tarafıdır". Görünüşe göre bölgenin geçmişine yönelik daha fazla ipucunun bulunma ihtimali yüksektir.

 

http://www.thelocal.it/