AMAZON ORMANLARINDA STONEHENGE BENZERİ YÜZLERCE GİZEMLİ ŞEKİL KEŞFEDİLDİ

Brezilya’nın kuzeybatı eyaletindeki Acre’de 8 bin kilometre karelik bir alanda çalışma yapan araştırmacılar, Amazon yağmur ormanlarında Stonehenge benzeri yüzlerce gizemli şekil keşfetti. Bu geometrik şekiller uzunca bir süre ağaçlar tarafından gizlense de, Google Earth teknolojisinden yararlanan araştırmacılar 450’den fazla gizemli şekille karşılaştılar.

10 metre genişliğinde ve 4 metre derinliğindeki oyuklar, 90 metreden 300 metreye kadar varan çeşitli çap boyutuna sahip. Sao Paolo Üniversitesi Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde doktora sonrası araştırmacısı olan Jennifer Watling ve Ulusal Bilimler Akademisinden meslektaşları, bunların Kolomb öncesi Amerika’nın en etkileyici mimarisi olduğunu söyledi.

 

 

 

Yapım Amacı Hala Bilinmiyor

 

Geometrik dairelerden ve karelerden oluşan bu mimarinin, 2 bin yıl önce ritüel ve törensel etkinliklerde kullanılmak üzere inşa edildiği düşünülüyor. Burada gerçekleştirilen araştırmalar, bu şekilleri yaklaşık 2 bin 500 yıl daha eski olan Stonehenge’e benzeyen kusursuz yapılar olarak tanımlıyor.

 

Araştırmacı Watling, hala bu gizemli şekillerin ne manaya geldiğini araştırdıklarını söyleyerek, burada keşfedilen az miktardaki kültürel kalıntılardan ötürü kalıcı yerleşmelerin ve savunma amaçlı herhangi bir yapının olmadığını düşündüklerni, genel kanılarının şekillenmesi için daha çok kazı çalışmasının yapılması gerektiğini vurguladı. Gerçekten de bölgede az miktarda kültürel materyalin ele geçirilmesi, buranın ritüel olarak temiz tutulduğunu gösteriyor.

 

 

 

Gizemli Şekilleri Yaparken Ormanları Tahrip Etmemişler

 

Watling, şekiller yapıldığında bölgenin ormanlık olup olmadığını ve insanlar bu şekilleri yaparken arazinin ne derece etkilendiğini merak ettiklerini söyledi. Bu yüzden Watling ve meslektaşları, gizemli iki şekilden toprak numuneleri topladı.

 

Araştırmacılar bugüne kadar 1. ve 15. yüzyıllar arasındaki çeşitli zamanlarda kazılmış olan şekillerin tabanında bulunan eserlerle bağlantılı olarak odun kömürü buldu. Araştırmacı ekip daha sonra yanma aktivitesine işaret eden bu odun kömürünü ve daha önce mevcut baskın bitki örtüsü tiplerinin bir göstergesi olan karbon izotoplarına ilişkin toprakları analiz etti. Araştırmacılar ayrıca eski türlerin saptanmasına yardımcı olan silisyumdan yapılmış bir mikroskopik bitki fosili olan fitolit örneklerini analiz etti. Bu örnekler, toprağa kazınmış iki tuhaf şeklin bulunduğu alanın bitki örtüsünün (binlerce yıl önce) anlaşılmasına yardımcı oldu. Sonuçlara göre burada geçtiğimiz 6 bin yıl boyunca bir bambu ekosisteminin mevcut olduğu tespit edildi.

 

En ilginç olanı ise, bu büyük gizemli şekillerin Avrupa’dan çok önce Brezilya’daki yerli halklar tarafından yaratılmış olması ve bu halkın şekilleri yaparken bambu ormanlarını tahrip etmemesiydi. Onlar bu ormanları tahrip etmek, kesmek veya yakmak yerine, sadece küçük geçici tasfiyeler yaptı. Ormanların tahribi Avrupalıların bölgeye gelişi ile başladı. Araştırmalar Kolomb öncesi dönemden kalan bazı ağaç örneklerinin hala bölgede yaşadığını gösteriyor.

 

Gizemli toprak yapıları, geniş popülasyonların büyük oranda çevreyi bozmadan ve ormanları yok etmeden Amazon ormanlarında yaşayabileceğini ve gelişebileceğini ortaya koyuyor. Watling’e göre çalışma uzun vadede ormanların yok oluşunun tamamen modern insanların buraya gelişiyle olduğunu gösteriyor.

 

http://www.seeker.com