AMERİKA 8 MİLYON YILLIK FOSİLLERİ İADE ETTİ

Üzerinde akademik araştırmalar yapılabilması için 40 yıl önce Amerika´ya gönderilmiş olan 8 milyon yıllık fosiller, Washington ile Tahran arasında uzun süredir devam eden hukuki çekişmeyi kazanan Tahran´a iade edildi.

İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti'nde bulunan Maraga şehrinde, 1979'daki İran İslam Devrimi'nden önce bulunan 3000 fosil, Amerika ile yapılan yasal savaşın sonunda İran'a geri verildi. Yaklaşık 40 yıl önce, akademik çalışmalar için Amerika'ya götürülen bu fosiller, aslında 6 ile 12 ay arasında geri gönderilecekti.

 

Son yıllarda İran çalınan eserlerini geri alma konusunda oldukça başarılı oldu. İran, geçtiğimiz yıl içinde de Amerika'daki Chicago Üniversitesi’nden Chogha Mish Koleksiyonları olarak bilinen 108 eski eserini geri almıştı. Böylece, bir yıldan daha kısa bir süre içinde eserlerini geri alma konusunda ikinci başarısını elde etmiş oldu. 6 binyıl öncesine tarihlenen bu eserlerin, yaklaşık 50 yıl önce, bilimsel araştırmalar için Chicago Üniversitesi Doğu Bilimleri Enstitüsü'ne emanet olarak verildiği açıklanmıştı.

 

35 yıllık yasal sürecin sonunda Amerika temyiz mahkemesi, eserlerin ait oldukları yere, yani Tahran’a geri gönderilmesine karar verdi.

 

 

tasnimnews.com/en