ANADOLU´DA JOHN GARSTANG´IN AYAK İZLERİ

İngiliz Arkeolog John Garstang´ın Anadolu´da yaptığı keşifler ANAMED´de sergileniyor. Liverpool Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan ve Garstang Arkeoloji Müzesi arşivinden derlenen fotoğraf ve tarihi belgelerin yer aldığı sergi, 20 Aralık 2015 tarihine kadar uzatıldı.

Arkeolojik kayıtların doğruluğu için fotoğraf sanatının kullanılmasını ilk savunanlardan biri olan Prof. John Garstang, 1907'de Anadolu'da yüzey araştırması ve 1908 -1911 arasında Sakçagözü kazısını gerçekleştirmiştir. Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) düzenlenen "Anadolu'da John Garstang'ın Ayak İzleri" isimli sergi, ünlü İngiliz Arkeolog John Garstang’ın Hitit Uygarlığı’nın Anadolu’daki yerleşimi konusundaki araştırmalarını esas alıyor.

 

Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün (BIAA) kurucusu olan Garstang'ın kazı defterleri, izin yazışmaları ve ilginç anekdotlarını içeren şahsi notları BIAA Arşivi’nden seçilerek sergiye dâhil edildi. Liverpool Üniversitesi’nin 5 yıl boyunca yürüttüğü titiz çalışma ve araştırmaların sonucunda dijitalleştirdiği cam negatiflerden ve albümlerden seçilen fotoğrafların yer aldığı sergi, arkeoloji ve tarih meraklıları için önemli bir arşivi gözler önüne seriyor. 

 

Küratör

Alan M. Greaves

Salı-Cumartesi: 10:00-18:30 / Pazar: 12:00-18:30